Бридлав је раније рекао да обезбеђивање офанзивног оружја Украјини треба да буде основни приступ САД за успостављање мира у Украјини.
„Употребио сам те речи, а нисам ни био свестан да сам то рекао. Оно о чему говоримо је одбрамбено оружје“.
Амерички председник Барак Обама не слаже се са тим да се Украјини пружи таква врста помоћи, тврдећи да би она могла довести до већег крвопролића и ескалације сукоба.
Према речима америчког генерала, његов став о испоруци оружја Украјина се није променио, па је неопходно узети у обзир и такве опције.
Сукоб на југоистоку Украјине почео је средином априла прошле године када је Кијев покренуо војну операцију против присталица независности Доњецке и Луганске народне републике који су одбили да признају нову владу.
У војној операцији је, према подацима Уједињених нација, погинуло је више од 6.000 људи.
Лидери Русије, Украјине, Француске и Немачке састали су се у фебруару, у Минску и потписали споразумом о прекиду ватре између Кијева и самопроглашених ДНР и ЛНР. Договор је такође предвидео и мере усмерене ка децентрализацији власти у Украјини, као и већу аутономију ових република.
Бивши генерални секретар Уједињених нација Кофи Анан је недавно, оцењујући стање у Украјини, рекао да уколико се не буде поштовао Мински споразум, „ситуација у најкраћем року да може да измакне контроли“.