После разговора с председником Туркменистана Гурбангулијем Бердимухамедовом у престоници Ашхабаду, Шефчович је рекао да очекује да би увоз гаса из Туркменистана, гасоводом испод Каспијског мора, могао да почне у најбољем случају 2019. године.
Шефчович је рекао да је са домаћином разговарао „о могућности изградње гасовода преко Каспијског мора, наравно и преко Ирана, с обзиром да се дипломатски односи са Ираном позитивно развијају“.
„ЕУ се нада да ће преговори шест светских сила и Ирана (о иранском нуклеарном програму) бити успешно окончани“, рекао је он у изјави која је емитована на државној телевизији Туркменистана у четвртак увече.
Званичници у Ирану, који излази на Каспијско море, као и Азербејџан, Казахстан, Русија и Туркменистан, сматрају да Транс-каспијски гасовод није исплатив и да би боља варијанта била да се гасовод гради на земљи.
Шефчович је рекао да би трошкови изградње гасовода износили пет милијарди долара.
„Европска унија очекује да би снабдевање гасом из Каспијског региона могло да почне 2019. или 2020. године“, додао је он.
Поред противљења Ирана, транскаспијски гасовод налази и на противљење Русије, која је у 2014. години снабдела ЕУ са око трећином њених потреба за гасом.
Тренутно је планирано да би транскаспијски гасовод могао да земљама ЕУ пребаци годишње 30 милијарди кубних метара гаса.
Мада за сада не постоји нацрт плана за гасовод који би у ЕУ пребацивао гас из Туркменистана преко Ирана, европски комесар за климу и енергетику, Мигел Аријас Канете потврдио је да се разматрају планови за „јужне коридоре“ који би заобишли Русију.
Туркменистан, који се граничи с Ираном, поседује четврте по величини резерве природног гаса у свету, али нема гасоводну инфраструктуру.
Туркменистан тренутно испоручује Кини око половину укупних потреба за природним гасом кроз гасовод који је изградила Кинеска национална петролејска компанија (ЦНПЦ), а преко којег иду испоруке од 2010. године.