„Очигледно је да је тренутно најбрже и најисплатљивије снабдевање из Русије. Зато га и користе. Нема другог разлога осим због добре понуде, велике потражње и доступности“, рекао је Меконел који је и директор Института за енергетику и животну средину.
Он је нагласио да Европа већ дуже време зависи од међународних добављача гасом који протиче кроз различите области, укључујући и Африку.
Због сукоба у Украјини Европа је почела да преиспитује своју енергетску зависност од Русије, а Европска комисија је то питање разматрала на самиту у јуну прошле године.
Према Меконеловим речима, велика је грешка што политичари покушавају да енергетско питање политизују, како би унапредили своју политику.
„То је опасно. Такође није одрживо“, рекао је Меконел, додајући да, упркос свему, руски гас наставља да тече.
Бивши званичник наводи да се, чак и ако би Америка била у стању да задовољи потражњу Европе за гасом, то не би десило у кратком року.
Према његовим речима то би захтевало неопходну инфраструктуру, велику количину новца, труда и енергије, како у САД, тако и у Европи.
„Мој савет политичарима у Европи и Русија је: Немојте да користите енергетско питање као платформу за остваривање својих политичких циљева. Најгора ствар коју Русија и Европа могу да ураде је да донесу одлуке које су скупе и неодрживе“, закључио је Меконел.
САД је у више наврата изразила забринутост због Европе, а посебно због зависности Украјине од руских енергената, позивајући на проналажење других начина за снабдевање енергијом.
Европа из Русије увози око 30 одсто укупних потреба за гасом.
Помоћница секретара унутрашњих послова Стејт департмента Џени Шнајдер рекла је у марту да ће САД повећати залихе течног природног гаса на глобалним тржиштима како би помогле својим европским партнерима да стекну већу енергетску независност.