Руски економски лист „Ведомости“ писао је у новембру прошле године да би Москва могла да прода Кини противваздушни ракетни систем С-400, а ту вест је средином априла потврдио генерални директор „Рособоронекспорта“ Анатолиј Исајкин.
Москва је дуго оклевала да испоручи овај систем Кини, јер је бринула да ће Пекинг купити само мали број са намером да их демонтира како би научили да их сами праве, пише јапански лист „Никеј“.
Иако Москва и Пекинг тек треба званично да објаве договор, чини се готово сигурним да је договор о продаји С-400 постигнут. Токио, с друге стране, страхује да та трговина може пореметити војну равнотежу у Источном кинеском мору.
Када коначан договор буде постигнут, Кина ће постати прва страна земља која је купила ракетни систем С-400.
Кина већ поседује противваздушне системе С-300, међутим, њихов домет је само 300 километара, што значи да може до досегне само до неких делова Тајвана, па ће нови системи, чији је домет 400 километара, први пут омогућити Кини да може да нападне из ваздуха било коју мету на Тајвану, као и да циља мете у Њу Делхију, Калкути, Ханоју и Сеулу, али и да се приближи спорним острвима у Источном кинеском мору која су под контролом Јапана.
Јапански премијер Шинзо Абе и кинески председник Си Ђинпинг недавно су разговарали о поменутом спору, па се чини мало вероватним да ће две земље у скоријој будућности употребити силу једна против друге, али се Пекинг сада може осећати сигурнијим и у водама око Сенкаку острва.
Како наводи лист, Москва је такође свесна чињенице какву опасност по Јапан може имати продаја С-400 система Кини.
Русија је све више фрустрирана због санкција Токија, иако оне нису тако оштре као оне које јој је наметнуо Вашингтон, па Кремљ сматра да се Јапан само труди да удовољи Вашингтону, приморавајући Русију да плати за, наводне, интервенције у Украјини.
Међутим, у јапанској влади сматрају и да та земља не би требало превише да кажњава Русију, како је не би приближила Пекингу, што је у супротности са јапанским националним интересима.