Први пут откако су прешли границе бившег Совјетског Савеза на путу победа Црвене армије у вожњи на 70. годишњицу краја Другог светског рата од Москве до Берлина, руске мотоциклисте из клуба „Ноћни вукови“ дочекала је у Братислави срдачна добродошлице неколико стотина Словака испред „Славина“, споменика совјетским војницима.
Прва група „Ноћних вукова“, заобилазећи забрану пољских и литванских власти да прођу њиховом територијом током вожње „Путевима победе“ од 6.000 километара од Москве до Берлина, стигла је у Братиславу у петак, а данас им се из Чешке придружила у Братислави друга група.
Око 30 руских „бајкера“, заједно с неколико десетина из Словачке и Чешке, дочекано је аплаузом 300 Словака. Жене у народним ношњама нудиле су им хлеб, со и кобасице, деца у совјетским униформама делила су „Ноћним вуковима“ и мотоцклистима цвеће, а скандирало се „Русија!“ и „Слава Русији!“, а певале су се и руске песме.
Словаци који су дочекали „Ноћне вукове“ који током вожње посећују споменике и гробове совјетских војника погинулих док су ослобађали исток Европе, донели су и велики венац са натписом „Хвала ослободиоцима“.
Мотоциклисти са заставама Русије и старим совјетским, са српом и чекићем, положили су венце на споменик палим совјетским војницима, на Славину.Неки у маси обукли су мајице с ликом председника Русије Владимира Путина, вијориле су се и заставе самопрокламоване Новорусије и Словаци су се сликали с „Ноћним вуковима".
Срдачну атмосферу у Братислави нарушио је само један Словак који је донео заставу Украјине да би протестовао због анексије Крима и подршке Русије проруским сепаратистима, али га је одвела полиција, пошто је маса почела да виче на њега да је „убица" и „фашиста".
Групица словачких противника проласка мотоциклиста из најстаријег руског клуба који уживају симпатије и подршку Кремља, протестовала је данас испред Амбасаде Русије у Братислави.
„Ноћни вукови" настављају пут преко Аустрије и Чешке до Берлина.
Руски мотоциклисти у Прагу очекују појачања и из Србије, Македоније и Бугарске, и планирају да заједно наставе до Берлина, где желе да се на Дан победе, 9. мај, тријумфално провозају градом, иако су немачке власти најавиле да им то неће дозволити.