Лавров је у телефонском разговору са Дачићем рекао да према извештајима, оружане снаге украјинске владе користе артиљеријско оружје великог калибра да гранатирају Народну републику Доњецк.
Руски министар је извештај о томе објавио на свом Фејсбук профилу.
Шеф српске дипломатије је рекао да ће предузети неопходне мере.
Извор у Министарству одбране, рекао је раније за РИА Новости да украјинске безбедносне снаге гранатирају аеродром у Доњецку. Гранатирају се и градови Спартак, Пески и кијевски регион Доњецка.
Дачић: Шанса коју не смемо пропустити
ОЕБС је спреман и решен да учини све, у оквиру свог мандата, да помогне имплементацију споразума из Минска за решење кризе у Украјини, изјавио је Ивица Дачић у телефонском разговору са Сергејем Лавровом.
У разговору је закључено да је Пакет мера за имплементацију споразума из Минска, договорен 12. фебруара ове године, шанса коју не треба пропустити да би се дошло до мирног решења кризе у и око Украјине, због чега је неопходно да се све стране придржавају преузетих обавеза, саопштено је из српског министарства спољних послова на чијем челу је Дачић.
Председавајући ОЕБС-у Дачић, истакао је још једном спремност и решеност ОЕБС-а да учини све да, у оквиру свог мандата, помогне имплементацију споразума из Минска.
Дачић је додао да очекује да ће се у оквиру Трилатералне контакт групе наредне недеље разговарати о корацима које је неопходно предузети да би се интензивирао политички процес за решавање кризе, као што је договорено на састанку министарске Тројке ОЕБС-а 28. априла у Београду.
ОЕБС жали због пораста инцидената у Украјини
Шеф Специјалне посматрачке мисије ОЕБС-а (СММ) у Украјини, амбасадор Ертугрул Апакан, изразио је дубоко жаљење због пораста инцидената у претходна два дана, укључујући пуцњаву у близини патрола мисије.
Најозбиљнији инцидент догодио се у суботу када је пуцано на патролу у месту Широкине, али није било повређених, саопштено је из ОЕБС-а.
Такође, данас, четири минобацачке гранате пале су у близини патроле СММ у близини аеродрома у Доњецку, наводи се у саопштењу.
Иста патрола нашла се два сата касније на мети унакрсне ватре, али нико није повређен.
Шеф Мисије је изразио забринутост и због инцидента од 1. маја, када су се припадници батаљона на терену умешали у рад једног посматрачког пункта СММ у близини места Широкине.
„СММ је ненаоружана цивилна мисија. Да би могли да у потпуности извршимо задатке који су нам дати на основу споразума из Минска и од стране 57 земаља, потребан је неометан, и првенствено, безбедан приступ свим подручјима у зони конфликта", навео је амбасадор.
Он је поновио позив свим странама да покажу максималну уздржаност и да учине све да би осигурали безбедност посматрачима ОЕБС-а, наводи се у саопштењу.
Апакан је додао да СММ наставља да ревидира своје мере безбедности као одговор на догађаје на терену.