"Ово је био уводни састанак на којем смо прешли основне ствари, констатовали да су све структурне мере и макро мере нон трек, као што они кажу — у остварењу, као што је планирано. И читав списак ствари о којима ћемо разговарати ове недеље", рекао је Вујовић за РТС, после свечане седнице у НБС, којом су запоцецти званични разговори Мисије ММФ и Владе Србије у оквиру прве ревизије трогодишњег аранжмана из предострожности с Фондом.
Главне теме прве ревизије трогодишњег аранжмана су стање у јавним финансијама Србије, реструктурирање јавних предузећа, смањење броја запослених у јавном сектору и приватизација.
За почетак, српска страна ставила је на сто буџетски дефицит који је 21 милијарду, уместо планиране 71 милијарде динара.
"Они кажу да је то јако добра вест, чак и када се очисте ти резултати за такозвана једнократна побољшања која су остварена. Према томе, ту имамо јако добар старт, све остало ће бити ствар будућности да то издржимо до краја године", рекао је Вујовић.
РТС преноси да се данас није причало о поскупљењу струје, али јесте о ненаплативим кредитма и државној помоћи, као и о томе како да се убрзају реструктурирање и приватизација јавних предузећа.
"Нема продужавања никаквих рокова, ми смо већ на седнице Владе донели одлуке око тих великих предузећа, и што се тиче 'Србијагаса', и ЕПС-а, и 'Путева Србије' и Железница. Сада је остало да се оперативно види како у наредним корацима убрзати неке елементе, а са друге стране како смањити на минимум макроекономске ризике", рекао је министар привреде Жељко Сертић.
Он је истакао да не постоје рокови за приватизацију, нити са ММФ-ом, нити је одређено законом да цела приватизација мора да се уради до Нове године.
"Имамо само јасне елементе да не смемо тим предузећима више да додељујемо државну помоћ", казао је министар привреде.
Још један добар занак који, како су рекли српски министри, показује посвећеност ММФ-а сарадњи са Србијом, јесте то што је састанку, поред Зузане Мургасове, присуствовао и Џејмс Роф, који ће од ње средином лета преузети дужност.
ММФ је Србији 23. фебруара ове године одобрио стенд-бај аранжман из предострожности који обухвата структурне реформе и мере штедње за смањење буџетског дефицита.