Меркелова је у првом јавном коментару на ту тему изјавила како и даље верује да није прихватљиво да пријатељске земље шпијунирају једна другу, што се односи на скандал из 2013. кад је откривено да је америчка обавештајна агенција НСА прислушкивала њен телефон, пренео је Ројтерс.
„Међутим, са друге стране, обавештајне агенције раде на томе да осигурају безбедност грађана, а немачка влада ће учинити све што је у њеној моћи да обезбеди добро извршавање својих задатака“, истакла је Меркелова.
„Та способност извршавања својих задатака, упркос међународним терористичким претњама, постиже се у сарадњи са другим обавештајним агенцијама, што се пре свега односи на НСА“, рекла је канцеларка.
Немачки медији су јуче јавили да опозиција у тој земљи прети тужбом влади у Берлину, уколико им се не дозволи увид у листу тражених објеката, које је Савезна обавештајна служба (БНД), према сазнањима, прислушкивала за америчку обавештају агенцију НСА, а постоје и захтеви за саслушање шефова Канцеларске службе.
„Ако нам се не омогући увид у ту листу, ми ћемо деловати јуристички“, рекао је представник опозиционе партије „Зелени“ у парламентарној комисији за истраживање активности НСА Константин фон Ноц данас за „Велт ам зонтаг“, а и представница опозиционе левице у тој комисији Мартина Ренер припретила је влади у Берлину тужбом.
Левица жели да се у разјашњењу шпијунске афере саслушају и шефови Канцеларске службе, који су, по закону, надлежни за контролу рада немачких обавештајних служби.
БНД је, изгледа, америчкој обавештајној служби НСА годинама помагала при шпијунажи француске владе и Комисије Европске уније, при чему је за шпијунирање високих чиновника Министарства иностраних послова у Паризу, француске председничке службе и Комисије злоупотребљена станица БНД у Бад Ајблингу, сазнају „Зидојче цајтунг“ и ВДР.
Политичари владајуће коалиције, али и опозиције, захтевају да се „карте положе на сто“ и свеобухватно објасни улога Канцеларске службе која је, изгледа, како су тек недавно сазнали медији, још 2008. и 2010. године игнорисала упозорења о покушају НСА да преко немачке БНД шпијунира и европске фирме, попут „ЕАДС“ и „Еврокоптера“.