Упад муфтије Ибрахима Шабанија са око 50 наоружаних људи просторије Исламске верске заједнице (ИЗВ) у Скопљу, чиме је практично смењен скопски муфтија Сулејман Реџепи, узнемирио је македонску јавност, а стручне јавности навео на сумњу да би овај, засад, верски обрачун, можда у неком тренутку могао да прерасте и у политички.
Иако је, према речима новинара скопског листа „Вутрински весник“ Горана Адамовског, који је био на лицу места, ситуација сада мирна, јутрос није било тако.
„У једном тренутку се из просторија ИЗВ чуо хитац, али се испоставило да је хитац испаљен из електричног пиштоља. Двоје људи који су изашли из зграде изјавили су да су били претучени. Тежих од ових инцидента није било“, рекао је он за Спутњик.
Сукобљене стране оптужују једна другу за инцидент, који се само пуком срећом завршио без мртвих.
У исто време, представници двају муфтија тврде да су оба предстваника — легитимна.
Агрон Војника, портпарол дела Исламске верске заједнице који предводи реис Сулејман Реџепи, каже за Спутњик да је напад почео око 8.30 када је маса наоружаних људи насилно ушла у простоје ИВЗ у Скопљу и на људе који ту раде применила физичку силу, у жељи да их избаце из институције.
„Када је насиље почело да расте, један од службеника је испалио хитац увис из ватреног оружја, како би спасио другове од линча. Ситуација се после тога смирила“, каже он.
Све време док је упад трајао, зграда ИЗВ је била окружена јаким полицијским снагама, али се према речима очевидаца оне нису мешале у сукоб.
Скендер Бузаку, портпарол Исламске верске заједнице коју заступа скопски муфтија Ибрахим Шабани, с друге стране, тврди да је за насиље одговоран Реџепијев човек, јер је употребио ватрено оружје, и да је полиција за њим већ расписала потерницу и да ће одговарати за изазивање опште опасности.
„С наше стране није било никаве присиле и они су извели насилништво. Сада би привремено руковдство успотавило ред и мир. Исламска верска заједнице више није Сулејман Реџепи, јер он више нема мандат од 2011. године. Није легитиман и прекршио је све законе и одредбе ИЗВ. Имамо привремено руководство које предводи муфтија Шабани. Има подршку свих верника и имама и џемада. Засад је све под контролом, и све ће се радити по пропису, а не како хоће Реџепи“, тврди Бузаку.
За разлику од Бузакуа, Војников каже да нема струја у Исламској заједници и да она ради у складу са Уставом исламске верске заједнице, те да је стога по одлуци ријасета ИСВ, поглавар Хаџи Сулејман Ефенди Реџепи.
„Његов мандат није истекао. Пре четири дана, ријсет је дао подршку господину Реџепију да управља ријасетом ИВЗ“, каже он напомињући да је Реџепи у тренутку упада био на службеном путу и да нису тачне гласине да га чувају наоружани људи, већ да је он, како каже, са „верницима“.
Спекулације да једно крило са Шабанијем има одличне односе са највећом албанском партијом Демократске партије за интеграцију (ДУИ), али и да Реџепи има добре односе са једном струјом у овој партији намећу питање да ли је позадина овог сукоба донекле и политичка.
Бане Груевски, коментатор скопског листа „Дневник“, првенствено мисли да је реч о унутрашњем сукобу, а да ли у свему има политике — показаће време.
„Овај случај има своју предисторију и он је у вези са нарушеним односима између ријасета и скопског муфтије и генералног секретара ИЗВ. Сви проблеми су почели пре више од месец дана, када је, према нашим сазнањима, реис дошао до информација о неким договорима и трошењу пара скопског муфтије, употреби обвезница које су добијене у процесу денационализације… Све у свему, било је речи о суми од 600, 700 хиљада евра које су биле употребљене од стране скопског муфтије, а за шта ријасет очито није знао. То, међутим, остаје у сфери спекулација“, сматра Груевски.
Груевски каже да је корен проблема Устав ИЗВ, који је 2008. године промењен на експресан начин, чиме је ријесет добио велике ингеренције.
„Све је то прећуткивано до 2011. године, кад је истекао мандат ријесету. Тада су га продужили исти људи који су данас упали у ИЗВ и то користе као главни аргумент, иако се до сада о свему томе ћутало“, објашњава он.
Груевски верује да неће бити сукоба између албанских партија, бар не сада, и да ће се чекати да се мало смире страсти и види ко је коме наклоњен. Он тврди да је македонска полиција већ дала коментар, да неће да се меша у верске ствари; једино ако добије налог од суда.
Случајно или не, тек јутрашње догађаје у Македонији већина је склона да индиректно повеже са бомбом баченом на просторије највеће албанске партије у Македонији, Демократске партије за интеграцију (ДУИ).