„Организација војне параде у Загребу поводом 20. годишњице војно-редарствене операције „Олуја“, Дана победе и домовинске захвалности, не доприноси оснаживању националног заједништва које би управо требало снажно да обележи тај догађај“, каже за Вечерњи лист председница и истиче да Книн има предност у прослави тог хрватског празника.
Иначе, влада Милановића се залагала за то да се 20. годишњица „Олује“ прослави у Книну, а након тога истог дана, али пуно грандиозније, у Загребу, организовањем војне параде.
Грабар Китаровићева каже да је на све начине покушавала да пронађе заједничко решење, па је предлагала да парада буде одржана 4. августа, а средишња прослава у Книну 5. августа.
Влада је, међутим, на чврстом стајалишту да прослава у Книну и војна парада у Загребу треба да се одрже истог дана, 5. августа.
Такав став је, подсећа лист, оштро политички поделио Хрватску. Бранитељи, а и главна опозициона странка ХДЗ противе се томе да било шта омета и конкурише „светињи“, прослави „Олује“ у Книну.
У својој изјави председница Хрватске зато закључује да „жели и даље да буде чинилац снажења заједништва а не подела“.
„Верујем да би и ове године 5. август требало обележити на већ устаљени начин када се наша домовина као и до сада у Книну поклања храбрости и жртви наших бранитеља“, закључује Грабар Китаровићева.
Она истовремено нуди нови датум за војну параду и то 28. мај идуће године на Дан оружаних снага Хрватске, а напомиње и да ће се тог датума обележавати и 25. годишњица оснивања Збора народне гарде (ЗНГ), односно Хрватске војске.
„Желимо на пуним улицама Загреба нашим грађанима показати спремност, обученост и наоружање наше војске уз учествовање и снага наших савезника“, каже председница.
Вечерњи пише да је Грабар Китароовићева о померању датума војне параде разговарала и с представницима Хрватског генералског збора (ХГЗ), а један од учесника састанка каже да су се генерали сложили да представници јединица које су учествовале у „Олуји“ председници поднесу рапорт у Книну. И генерали сматрају да је 28. мај идуће године добар алтернативни датум за параду.
Иначе, на овај хрватски празник, у акцији „Олуја“ је, према подацима документационог центра Веритас, погинуло и нестало 1.853 Срба, а протерано најмање 220.000 становника некадашње Републике Српске Крајине.