Приштина ће, под притиском ЕУ и УН, морати да до 21. маја донесе одлуку о формирању Специјалног суда за ратне злочине, а председник косовског парламента Кадри Весели очекује да ће се амандмани о том суду на дневном реду скупштине наћи наредне седмице, пишу косовски медији.
Весели, међутим, тврди да притиска за оснивање Специјалног суда нема, већ да има „партнерства и сарадње“.
Одлуку парламента о оснивању Специјалног суда очекује и ЕУ јер у противном може бити доведено у питање поверење косовских институција, поручила је у интервјуу „Зерију“ портпаролка шефа за спољну политику ЕУ Маја Коцијанчич.
Приштинска „Газета блиц“, позивајући се на неименовани извор, пише да Специјални суд мора бити формиран пре 26. маја за када је заказано заседање УН.
„Очекује се наредне недеље, па да видимо. Ми ћемо процесуирати оно што је значајно, а сваку одлуку коју будемо донели биће транспарентна“, рекао је Весели за приштински „Зери“.
Весели је, како се наводи, рекао да је веома значајно сачувати институционални национални конзензус и партнертсво са међународним фактором.
Председник косовске скупштине је рекао да се амандмани о Специјалном суду налазе у парламентарној комисији за правосуђе.
„Ми уважавамо све процедуре, независна смо држава. Посланици Скупштине Косова су веома одговорни по овом питању и чим добијемо зелено светло од комисије за правосуђе ми ћемо то питање ставити на дневни ред“, навео је Весели.
Он је одбацио тврдње да је косовски парламент под притиском за усвајање Специјалног суда.
„Нема притиска, има партнерства и сарадње. Због тога је веома значајно да се сачува национални конзенсус о овом питању али у исто време и да се сачува партнерство са међународном заједницом“, рекао је он.
„Газета блиц“ пише да ће гласање о Специјалном суду у УН бити највероватније од 21. до 25. маја, те да је косовским лидерима јасно речено да косовски парламент одлуку о Специјалном суду мора да донесе до тог датума.
Лист, међутим, подсећа да је пре неколико дана известио да је, осим опозиције, и један део посланика Демократске партије Косова најавио да ће гласати против овог закона.
Напомиње се и да постоји могућност да неки посланици ДСК такође гласају против формирања Специјалног суда.
Иначе, за оснивање Специјалног суда потребно је да се у парламенту за такву одлуку изјасни две трећине посланика.
Иако се сматра да коалиција ДПК-ДСК-Листа Српска има већину ипак је тешко са сигурношћу тврдити да ће за оснивање овог суда гласати 81 посланик колико је потребно.
Заменик премијера и један од ратних вођа Ослободилачке војске Косова Хашим Тачи је позвао посланике да гласају за оснивање Специјалног суда.
У косовској јавности, пак, колају гласине да ће Специјални суд, када буде формиран, судити и једанаесторици високих ратних команданата ОВК.
Појединци најављују да ће од Специјалног суда тражити и утврђивање узрока смрти косовског лидера Ибрахима Ругове јер сумњају да је његова смрт, попут Арафатове, била наручена од иностраних фактора.