У саопштењу објављеном на сајту Канцеларије УН за људска права, високи комесар изразио је забринутост због, како оцењује, континуираног и растућег притиска на Јанковића, који „спроводе власти у Србији, укључујући и чланове Српске напредне странке“.
Притисци су, како пише у саопштењу, започети у јануару ове године, након што је Саша Јанковић објавио своје истраживање у коме је навео да је Војно безбедносна агенција (ВБА) противзаконито прислушкивала опозиционе странке, лидере синдиката и судије. Јанковић је, такође, указао на препреке које је имао у обављању поменутог истраживања и некооперативност ВБА.
Како се наводи у саопштењу, након тога су званичници Владе јавно доводили у питање професионализам и кредибилитет омбудсмана и његове канцеларије.
Високи комесар за људска права, како се наводи, изразио је након наведених дешавања своју забринутост српским властима, од којих је добио уверавања како поштују и подржавају институцију омбудсмана и како су спремне да доследно истраже и боре се против свих притисака и претњи против омбудсмана.
Комесар сматра, међутим, да су притисци интензивирани након што је Саша Јанковић поднео свој годишњи извештај 14. априла 2015. а да је у последње три недеље обновљена кампања личних напада на Јанковића, нарочито, како се наводи, у неким медијима блиским Српској напредној странци.
Комесар за људска права наводи да посебно забрињава последња кампања коју су повели високи функционери СНС-а којом сугеришу да је Саша Јанковић имао удела у самоубиству свог пријатеља 1993. године, поводом чега се у неким медијима о Јанковићу говорило, како се каже, као о „убици“ и „кријумчару оружја“.