Већина Немаца, наиме, сматра да је због те афере углед Меркелове у опасности, а 18 одсто њих не верује у то, показала је данашња анкета Института за истраживање јавног мњења ИНСА, спроведена за потребе немачког таблиода Билд.
Ако треба, канцеларка ће да проговори
Чак и међу симпатизерима демохришћанског блока, на чијем челу је Меркелова, 54 одсто њих верује да је углед Меркелове у опасности, док је међу традиционалним бирачима Социјалдемократске партије (СПД), њеним актуелним коалиционим партнерима, чак 77 одсто таквог уверења.
Сама Меркелова је у интервјуу за радио „Бремен“ изјавила да ће она дати изјаву пред једном парламентарном комисијом „уколико се то буде тражило“, преносе немачки медији, указујући да та афера озбиљно оптерећује владу у Берлину.
Из владе у Берлину се чују различити тонови о тој афери, нарочито после веома оштрог става шефа СПД и вицеканцелара Зигмара Габријела према Меркеловој, пренео је Танјуг.
Сам Габријел, за кога се шпекулише да би могао бити канцеларски кандидат своје СПД и „изаћи на мегдан“ Меркеловој на следећим савезним изборима је, како оцењују медији, неуобичајено оштро напао канцеларку и рекао да је БНД — шпијунски скандал, идеалан да изазове тешке потресе.
Портпарол посланичког клуба демохришћана, задужен за унутрашњу послитику, Штефан Мајер упозорио је, опет, Габријела да би се морао уздржано односити према тој афери и нагласио да је чињеница да је у време канцелата Герхарда Шредера (СПД) и његовог тадашњег шефа Канцеларске службе, актуелног шефа дипломатије Франка-Валтера Штајнмајера (СПД) дошло до тесне сарадње БНД и америчке обавештајне агенције НСА.
„То би обојица (Шредер и Штајнмајер) под заклетвном могли да разјасне“, рекао је Мајер.
Влада да реагује хитно
И док се из редова демохришћана позива на „хладну главу“ и уздржаност, дотле се из редова СПД захтева да влада хитно пружи допринос за више објашњења и да преда парламентарној комисији за рад НСА листу са траженим критеријумима, односно, објектима за шпијунирање НСА.
Политичари СПД и из опозиције захтевају сада да се „карте положе на сто“ и свеобухватно објасни улога Канцеларске службе.
Посебно под притиском је Томас де Мезијер, актуелни министар унутрашњих послова и бивши шеф Канцеларске службе, а тиме и одговорна личност за координацију и контролу рада обавештајних служби који је одбацио као неосноване критике и оптужбе на његов рачун у вези са шпијунском афером.
Де Мезијер је, како преносе медији, као подметање означио критике у вези са сазнањима да је Канцеларска служба још 2008. године (када је он био шеф те службе) сазнала да је америчка обавештајна служба НСА уз помоћ и преко БНД шпијунираала европске фирме и личности.
Он је тим поводом рекао да се у вези са информацијом БНД упућеној 2008. године њему, као тадашњем шефу Канцеларске службе, није радило о конкретним оптерећујућим индицијама за злоупотребу сарадње БНД и НСА, већ више о томе да се не продубљује одређена сарадња, како би се злоупотреба избегла.