Међутим, према његовим речима, НАТО и Русија се ни у будућности неће сложити око главних политичких питања.
„Нажалост, с обзиром на то да је ситуација у Украјини стопирала сарадњу, преговари ће ићи све теже“, каже Паламар, додајући да је тренутно веома битно да несугласице не доведу до потпуног колапса односа Алијансе и Москве.
Оцењујући односе као прилично компликоване, Паламар је ипак приметио да постоји шанса за ширу сарадњу, истичући да је Столтенберг спреман за разговоре са Русијом.
„Столтенбергово именовање за генералног секретара НАТО-а био је позитиван корак у том правцу, а релативно мирна ситуација у источној Украјини указује на позитиван развој догађаја“, наглашава он.
Према његовим речима, тај однос није нимало једноставан, али он може фунционисати уколико обе стане покажу добру вољу, иако ће увек постојати одређени ризик да дође до прекида сарадње.
Говорећи о Столтенбергу, Паламар је рекао да је актуелни генерални секретар Алијансе имао врло конструктивне односе са Москвом.
„Треба имати у виду да је Столтенберг, који је и бивши премијер Норвешке, у свом личном и професионалном животу имао веома конструктивне односе са Москвом“, истиче он.
Према његовим речима, иако Столтенберг има чврст дипломатски став и стоји иза интереса НАТО савезника, он је и оптимиста који, упркос чињеници да се Москва и НАТО неће ни убудуће слагати око неких важних питања, верује да заиста постоји потенцијал за разговоре Алијансе и Русије.
„Лично мислим да би Русија и НАТО могле да сарађују око неких важних питања, попут кризе на Блиском истоку. Руси су, наравно, свесни да има Чечена који се боре у редовима Исламске државе и другим међународним верским екстремистичким групама“, закључио је Паламар.