„Верујем да ћемо ускоро моћи да обновимо радарску станицу у Лурдесу, коју је изградио Совјетски Савез. Веома смо близу томе“, рекао је Горовстов за лист Известија, након званичне посете председника Државне думе Сергеја Наришкина Куби.
Он је додао и да није била случајна прошлогодишња посета Куби руског председника и министра одбране Куби Владимира Путина и Сергеја Шојгуа.
"У условима који данас владају у геополитичкој арени, а који су резултат америчког притиска и санкција које је САД увела Русији, сарадња са Кубом ће се развијати у правцу обнове односа који датирају још од 80-их година", рекао је Горовстов, истичући да ће војно-техничка сарадња две наставити да јача.
Центар у Лурдесу изградио је бивши Совјетски Савез 1960. године и његова намена била је праћење лансирања америчких ракета, као електронско прислушкивање. Такође се користио за одржавање стабилне везе са руским амбасадама у Латинској Америци.
Куба и Русија су потписале 1992. године споразум о продужењу рада центра на основу закупа током 20 година, за износ од 200 милиона долара годишње, који су се намиривали испорукама руског оружја, резервних делова за совјетску технику, као и нафтом и дрвном грађом.
Русија је 1997. године модернизовала центар, који је био последњи руски војни објекат на Куби, а 14. децембра 2000. године Путин га је посетио. После годину дана, Москва је донела одлуку о затварању центра и за неколико месеци опрема је демонтирана и однета.
Практично истовремено, затворена је и друга совјетска а потом руска радарска станица — Камран у Вјетнаму.
Као разлог затварања тих база навођена је економска несврсисходност и техничка несагласност са савременим захтевима, наводи руска државна агенција.