Први пут у Београду организовано је заједничко праћење војне параде из Москве на Црвеном тргу, на Тргу Републике у Београду. Атмосфера слична московској, аплаузи после сваке формације и акробације руских авиона.
„Сматрао сам да је моја обавеза да дођем. Руси су увек били наши пријатељи, мада, неки су то заборавили, а неки, нажалост, то никада нису ни знали“, каже старији Београђанин.
Његова супруга не крије задовољство што су дошли на трг.
„Много је лепо! Јако ми је драго што најзад и у Београду можемо овако, сви заједно, да пратимо параду, да није свако у својој кући“.
Многи су на трг дошли породично, кажу да је праћење параде код њих традиција.
„Увек породично пратимо Параду, али баш је лепо што је данас ово овако организовано. Јачи је осећај празника, ко Параду индивидуално доживљава на прави начин, сада има осећај да штитимо нашу заједничку победу. Срећан вам празник!“
На трг су, да би пратили Параду победе, поводом 70 година од завршетка Дугог светског рата, дошли и Руси који раде и живе у Београду.
„Веома смо срећни што се овако прати Дан победе, што ваша земља на овај начин даје подршку Русији“.
Он је подсетио да су совјетске земље имале тешку историју, али да су у свим ратовима побеђивале.Београђане, оне који су дошли из других градова Србије, али и туристе који су се зауставили на Тргу да испрате Параду победе, поздравио је амбасадор Руске Федерације у нашој земљи, Александар Чепурин.
„Највеличанственија од свих наших победа је победа у Другом светском рату. Нисмо знали ко ће кога надмашити и превладати, ратовали смо од првог до последњег дана. Протерали смо немачку фашистичку звер у њену рупу, уништили смо је. И ослободили Србију и Русију, немачки народ, Европу и свет. Хвала вама, хвала Србији, хвала ветеранима“, рекао је амбасадор Чепурин.
Присутне је поздравио и амбасадор Белорусије у Србији, Владимир Чушев, који је подсетио да је 9. мај велики празник, велики дан за нашу заједничку историју, али и за будућност.
„Белорусија је, као и Србија, дала велики допринос победи над највећим злом човечанства. А пре свега Русија. На олтар победе положила је 27 милиона совјетских живота, а сваки трећи Белорус је погинуо током Другог светског рата. Зато је Белорусија заслужено једна од земаља оснивача Уједињених нација“, подсетио је амбасадор Чушев.
Параду су пратили представници политичког и културног живота Србије, а на позив Амбасаде Русије и Руског дома на прославу су дошли мотоциклисти „Ноћни вукови“.Присутне су поздравили и ветерани Великог отаџбинског рата који су у Београд допутовали из Русије. Они су поздрављени највећим аплаузом, а многи Београђани пожелели су и да се са њима фотографишу.
Бајкер Саша Савић каже да су поносни што су пратили параду у Београду, на величанственом скупу.
„Као патриоте и борци за очување наше историје и традиције, дошли смо да увеличамо ову манифестацију, дан велике победе над фашизмом. Други разлог нашег доласка је да захвалимо ратним ветеранима који су се борили за наше боље сутра“, рекао је Савић за Спутњик.
Београђани су поводом великог празника имали јединствену прилику да уживају у родољубивим песмама које је певао млади руски уметник, Дмитриј Јуртајев. Наступили су и руски хармоникаши, али и хорови који негују руску музику.