У Србији, у подворју Руске патријаршије у Београду, одржан је парастос у част совјетских и српских војника палих за слободу.
„У нашем храму увек су сабрани на молитви и Руси и Срби, тако да никада не одвајамо оно што представља нашу заједничку историју. На нашим окупљањима увек се молимо за оба народа који су у историји увек ишли један уз другог и помагали су један другоме“, каже за Спутњик отац Василиј Тарасјев.
Парастосу су, поред великог броја руских и српских верника присуствовали и амбасадори Русије и Белорусије у Србији.
„Данашњи дан треба да буде пример млађим поколењима да никада не заборављају наше честите претке који су положили животе за слободу и напредак отаџбине. Велики је духовни дар када, вршећи и овакве молитве, можемо да васпитавамо младе нараштаје да у сваком од њих постоји духовна вертикала, да знају ко су, одакле потичу, шта су им били очеви и дедови, шта они представљају као људска бића и шта треба да дају, не само својим породицама, него и својој отаџбини“, каже Тарасјев.
У ситуацији када је нацистичка Немачка напала Совјетски Савез, дошло је до својеврсног споразума државе и цркве. Руска православна црква, увидевши да Немачка жели уништење Словена позвала је на општи отпор нацизму.
Од средстава Руске православне цркве формиране су две тенковске дивизије које су добиле имена по двојици великих војсковођа из руске историје — кнезу Дмитрију Донском и кнезу Александру Невском. Руска православна црква помогла је опремање једне ваздухопловне ескадриле која је такође носила име по Александру Невском.
Имена ових јединица нису одабрана случајно — кнез Дмитриј Донски донео је прву велику победу Русима против Монгола на Куликовском пољу, а кнез Александар Невски више пута је одбранио руску земљу управо од немачких напада.