Он је за РТС изјавио да Срби имају подршку међународне заједнице и најавио формирање међуминистарске групе за повратак расељених Срба.
Марић је рекао да напади и немири у Македонији јасно говоре са каквим безбедносним изазовима живимо.
„Срби са страхом прате све оно што се у суседној Македонији догађа. Искуство је Србе на Косову и Метохији научило да, као најслабија групација, увек буду прва мета таквих немира“, наводи Марић.
Када је реч о отказивању састанка у Бриселу о формирању Заједнице српских општина, Марић каже да је за све на Косову и Метохији од кључне важности да се поштује Бриселски споразум.
„За Србе су првих шест тачака, које се односе на Заједницу српских општина, најважније. Гарант тог споразума је међународна заједница и очекујем да ће ускоро заказати састанак на којем ће се о томе говорити“, сматра Марић.
Подсећа да до формирања кабинета Исе Мустафе није било политичке воље за стварање Заједнице.
„Политички услови су промењени јер Листа `Српска` учествује у власти и прва тачка коалиционог споразума односи се на формирање Заједнице српских општина“, тврди министар за локалну самоуправу у косовској влади.
Главни услов за формирање Заједнице јесте промена законодавног оквира.
„Тек када буде формирана радна група за измену законодавства, биће јасно шта је све потребно променити и које нове законе донети“, наводи Марић и наглашава да је спровођење Бриселског споразума неопходно за будућност српског народа.
Задовољан је чврстим ставом Владе Србије и премијера Вучића по питању српске имовине на Косову и Метохији.
„`Газиводе`, `Брезовица` и `Трепча` су важни ресурси за Србе, јер обезбеђују снабдевање водом и електричном енергијом“, истиче Марић и додаје да се такве стври морају решавати дијалогом уз подршку међународне заједнице.
Каже да великог помака у решавању тих проблема нема, али је добро што се ситуација не погоршава.
„Срби имају подршку међународне заједнице, јер су сви свесни колико је имовина важна за опстанак Срба на Косову и Метохији“, сматра Марић.
Поред борбе за опстанак, министар косовске владе за локалну самоуправу наглашава да је повратак расељених Срба врло важно питање. Најављује формирање међуминистарске групе за решавање тог проблема.
„До сада се повратком бавило само једно министартсво, а на терену се показало да је потребо активно укључивање свих друштвених институција, од полиције до правосуђа“, кажа Марић.
Он тврди да ће међуминистарска група допринети стварању координација свих служби.
„Када се неко врати, морају му се обезбедити неопходни услови за живот и привређивање. Нема смисла враћати људе док се не обезбеде сви услови за опстанак“, наглашава Марић и додаје да ће убудуће сви имати одговорност и обавезу да учествују у повратку Срба на Косово и Метохију.