После викенда који су обележили окршаји македонске полиције са терористима у Куманову, тренутно стање је мирно. Министар унутрашњих послова Србије Небојша Стефановић поручио је да Србија неће дозволити терористичке акције на својој територији.
У Копнену зону безбедности упућене су додатне снаге, а предлогом Бироа за координацију служби безбедности МУП-а формиран је здружени тактички тим који чине припадници полиције, Војске Србије и Безбедносно-информативне агенције.
Такође, и Војска Србије је подигла ниво борбене готовости, како је током обиласка базе Цворе на граници са Македонијом поручио министар одбране Братислав Гашић.
Зоран Станковић, председник Координационог тела за jуг Србије тврди за Спутњик да је стање у општинама Прешево, Бујановац и Медвеђа стабилно. Он сведочи да је данас истовремено разговарао са председником општине Прешево Рагмиjем Мустафом и председником општине Бујановац Нагипом Арифијем.
Заједнички су проценили да није било никаквих испада и да се у овом тренутку не очекује погоршање ситуације.
Нема панике и забринутости код грађана
Станковић додаје да грађани прате ситуацију, али нису забринути. Он нас уверава да сви објекти раде, људи нормално шетају, без тензија и излива емоција.
„Током разговора са председником општине Бујановац упознати смо да завршавају асфалтирање пута према Малом Трновцу. И у Прешеву обављају редовне активности. Сви општински и државни органи се овде понашају уобичајено, без неких посебних активности“, конкретизује Станковић.
Рагми Мустафа, председник општине Прешево, такође тврди да је стање апсолутно безбедно. Он каже да код грађана нема никаквих тензија и панике и да није угрожена безбедност.
Албанци из Куманова код родбине
Током викенда велики број грађана Куманова је дошао у Прешево. Мустафа каже да је реч о више од 700 људи, који су смештени код својих рођака.
„Прешево и Куманово су за време бивше Југославије били много повезани. Нема домаћинства у Прешеву које нема неког од родбине у Куманову“, тврди Мустафа за Спутњик.
Зоран Станковић додаје да се нико од њих није јавио држави Србији да тражи статус избеглица.
„Од председника општине сам добио обавештење да се ти људи враћају у Куманово и желе што пре да буду на свом огњишту. Две породице које су примиле људе из Куманова су слабијег материјалног стања, па смо разговарали да им општина Прешево помогне у обезбеђивању намирница за људе које су примили“, закључује Станковић.