Након завршене војне параде на Црвеном тргу 9. маја у Москви, која је одржана у част Дана победе над фашизмом у Другом светском рату, председник Руске Федерације Владимир Путин, држећи у руци слику свога оца Владимира, стао је на чело колоне „Бесмртног пука“, у ком су учесници носили фотографије својих најближих рођака, учесника рата.
Мало је познато да је слична шетња одржана у Београду 2012. године под називом „Шетња захвалности — сећање на поносну Србију 2012“, у част победе српске војске над турском војском у Кумановској бици у Првом балканском рату 23. и 24. октобра 1912. године. Прва победа Срба над Турцима у том рату умногоме је одредила даљи ток рата и допринела коначном ослобођењу српског и осталих балканских народа од вишевековне турске власти.
Култура сећања и поштовања историје одређују један народ, показују колико он цени своју прошлост и претке који су у ратовима за ослобођење од туђе власти и у ратовима за одбрану своје слободе били спремни да дају и своје животе.
Недавно је у Београду гостовао директор Института за славистику Руске академије наука Консантин Никифоров, који је рекао да су Срби мали народ са менталитетом великог народа. Одлазак српских војника на параду у Москву, присуство председника Николића на паради, организован пренос параде на Тргу републике и присуство неколико хиљада људи том догађају, обележавање страдања Срба у Јасеновцу или Крагујевчана у Шумарицама, као и шетња 2012. године за победнике у Кумановској бици — потврђују истинитост речи руског академика.