Ову посету најавила је јуче представница Стејт департмента Мари Харф, истичући да ће се разговарати о ситуацији у Украјини, у Јемену, Ирану и Сирији.
У тексту објављеном на сајту Стејт департмента каже се да је то путовање планирано као део напора за одржавање директне линије са руским званичнцима, као и покушај да се јасно изложе ставови САД.
Санкције неће бити тема разговора Путина и Керија, саопштио је прес-секретар руског председника Дмитриј Песков.
„Дневни ред је максимално опширан“, рекао је Песков.
На питање да ли ће питање санкција бити покренуто, Песков је одговорио да „то није наша тема“.
Руски дипломатски извори РИА Новости изјављују да се Москва нада да ће Кери стићи са новим предлозима, првенствено везаним за украјинску кризу, али и побољшање међусобних односа Русије и Америке.
„У дијалогу са САД ми доследно истичемо да смо отворени за сарадњу базирану на равноправности, немешања у унутрашње послове и дужном поштовању руских интереса, као и потпуном престанку покушаја притисака на нас“, истиче Министарство иностраних послова РФ, додајући да ће „посета државног секретара Керија послужити нормализацији међусобних односа, од чега умногоме зависи глобална стабилност“.
Руска страна подсећа да је Кери „више пута најављивао и одлагао свој долазак, па је сада коначно решио да дође“. Могуће је да је управо због тих вишеструких одлагања Москва нешто резервисанија у својим очекивањима, па Дмитриј Песков, прес-секретар Владимира Путина, не искључује али и не потврђује да ће до посете доћи.
Обе стране најаву ове посете сматрају знаком отворености за дијалог. Ако се узме у обзир да је недавно успостављена и директна веза између НАТО-а и руског руководства, може се закључити да Мински споразум ипак даје прве плодове.