Више од половине младих људи на Косову налази се на берзи рада. За Косово, где живи најмлађе становништво у Европи, то је огроман број. Више од 50 одсто грађана још није напунило ни 30 година.
„Нема много могућности, али наша држава и ми, сигурно, заједно треба да их створимо. Тада — корак по корак — доћи ћемо до напретка“, рекла је новинарима телевизије „Раша тудеј“ једна студенткиња Универзитета у Приштини.
Други младић је објаснио да је дипломирао, али да се још није запослио и да не зна да ли ће остати да живи на Косову.
Због огромне незапослености Косово се нашло на граници економске стагнације. Европских интеграција нема ни на видику, а ни страних инвестиција. У таквим условима, људе испуњава осећај безнадежности.
Терористичке организације користе ово рањиво друштво за своје циљеве. Оне обећавају омладини богатство, доживљаје и бољи живот.
Према резултатима истраживања које је недавно спровео Центар за изучавање проблема безбедности, најмање 232 грађанина Косова придружила су се екстремистичким групама у Ираку и Сирији. За становништво са близу 2 милиона, то је прилично велики број.
Тужилац Еулекса на Косову Џонатан Рејчел сматра да свугде где постоји велики ниво незапослености, постоје услови за овакву врсту делатности.
Након десетогодишњег рата, Косово се нашло под лупом радикалне идеологије. Различите групе теже да његово становништво укључе у ратове по свету.
„Овим младим људима се чини да нису потребни друштву, да им овде није место и да немају будућност. Управо то их тера да узму оружје у руке и крену у рат на своју браћу“, изјавио је Џонатан Рејчел у интервјуу РТ.
„Шта имамо од тога да идемо у туђу земљу и учествујемо у туђим ратовима?“, пита се један од студената Универзитета у Приштини.
Међутим, објаснити то младим људима ван учионице, вероватно ће бити најтеже.