Два дана после терористичког напада у Куманову, градоначелник овог македонског града Зоран Дамјановски у разговору за Спутњик каже да је било критично, али да се ситуација полако санира.
„Пре непуних месец дана имали смо такву најаву за суседну општину Липково, где су терористи напали караулу. Спекулисало се да има људи који се крећу са једног краја на други, тако да је то висило у ваздуху, постојано. То је период од десет дана. Имали смо неке информације да униформисани људи шетају градом и то је знала и милиција. Они су то знали и то је њихова одговорност и они треба да дају одговор, како је та акција смишљена и организована. Мислим да ће се тек у будућности видети који су били мотиви и циљеви терориста. Они нису ништа тражили, нису имали никаквих жеља, или бар то није до нас дошло. То је организација која нема никакву подршку ниједне организације нити партије, ни околне земље, и ја не могу да схватим који је мотив напада.
Ако сам добро разумела, сматрате да је ово могло да буде спречено?
— Ја то не могу да знам. Само констатујем шта је општи утисак становништва. То су задаци институција. Мислим да није било адекватне акција МУП-а на ову акцију, ни по обиму ни по начину деловања. Број жртава је велики на страни полиције. Можда би било другачије да је било неког другог приступа овој ситуацији. То је утисак становништва и мој утисак.
Колико људи је напустило Куманово и да ли се враћају?
— Овог тренутка радимо на детекцији свих људи који су напустили град. Имамо кол центре и људе на терену и правимо адекватну базу грађана на основу личних података, како бисмо адекватно хуманитарно реаговали.
Да ли очекујете да ситуација остане мирна?
— Моменталано је мирно. Видећемо како ће бити даље. Радимо на сређивању етничких односа. Имали смо неколико трибина на ту тему и упућен је позив грађанима да поштују мир и стабилност и да наставе да гаје вредности које су биле понос овог града — толерантност и разумевање. Мислим да је то мало покидано ових дана, за време ових борбених дејстава. Како ће сада ићи тај процес разумевања и стабилности — видећемо, јер то је дуг процес на коме ћемо сви који се бавимо политиком морати да радимо.
Каква је тренутно ситуација у Куманову?
— Данас, други дан после примирја, ситуација се враћа у нормалу, од сутра почињу да раде школе и социјалне институције, обданишта… Тако да полако улазимо у други сегмент решавања хуманитарних проблема — санацију и смештај људи који су због војних дејстава били угрожени. Правимо евиденцију исељених и доставу хуманитарне помоћи кроз локалну самоуправу. Влада Републике Македоније оформила је Комисију која ће са општинском комисијом урадити процену штете, после чега почињемо чишћење зоне где су вођена борбена дејства.
Да ли постоји међуетничка напетост међу грађанима?
— Постоји једна доза нервозе и видне подељености, међутим грађани ово коментаришу као политички промовисан сукоб и више су љути на странке на власти него на организацију која је била присутна на терену. Сматрају да је Куманово непотребно увучено у овај сукоб, да је Куманово у прошлости било пример етничке толераниције и да је град који није заслужио да буде црна тачка Балкана.
Влада Македоније није изнела податке о настрадалим цивилима. Било је речи и да је постојала талачка криза у једном тренутку. Имате ли Ви неке податке о цивилним жртвама?
— Знам оно што добијам од Министарства унутрашњих послова. На лицу места нисмо констатовали цивилне жртве, три пута сам био на терену. Тако да не знам поуздано да ли међу цивилима има жртава. Имамо информације о притворенима, а идентификацију погинулих још не знамо.
Да ли је у овом тренутку потребан виши степен безбедности?
— То је процена Савета безбедности државе. Ја сам дао предлог Кризном штабу општине да се забрани рад школа и обданишта два дана, због безбедности ђака. Општу безбедност процењује Савет безбедности, на предлог Министарства унутрашњих послова. Тренутно нема такве одлуке.