У разговорима су учествовали амерички амбасадор у Руској Федерацији Џон Тефт, заменик државног секретара за политичка питања Венди Шерман, а са руске стране и помоћник руског председника Јуриј Ушаков.
„Био је то дуг и користан дан“, рекао је Лавров.
„Договорили смо се да дијалог наставимо идуће недеље“, истакао је Кери.
Руски министар спољних послова саоштио је на заједничкој конференцији за новинаре да се у разговорима нису у свему сложили, али да су они помогли бољем разумевању.
Он је истакао да су размотрени сви актуелни проблеми савременог света, укључујући супростављање тероризму и другим претњама по безбедност, али да је једна од централних тема била Украјина.
„Између Русије и САД постоје одређене разлике што се тиче генезе те кризе и садашњих оцена њеног развоја, али смо били недвосмислено јединствени у потреби да се тај проблем решава искључиво мирним путем потпуним спровођењем минских споразума укључујући директан дијалог између Кијева и Доњецка и Луганска. Договорили смо се да искористимо утицај Сједињених Држава и Руске Федерације на стране у сукобу да бисмо их доследно и истрајно подстицали на договарање споразума о практичном спровођењу онога договореног у Минску“, рекао је Лавров.
Он је додао да је било речи и о решавању сукоба у Сирији, Ирану, Јемену, Либији и другим земљама Блиског истока, Авганистану и ситуацији на Корејском полуострву, а размотрено је стање билатералних односа. Кери је истакао да је Русија важан партнер у решавању проблема тероризма, као и да је постигнут договор о наставку дијалога о Сирији.
Кад је реч о Украјини, амерички државни секретар је рекао: „Позиција САД је таква да је Споразум из Минска једини и најбољи пут ка миру и неопходно је да се све тачке споразума што пре он имплементирају“.
Упркос појединим несугласицама, ми смо генерално сагласни да имплементација споразума води ка миру и то ће довести ка укидању санкција Русији. Зато је потребно и да престану борбе у месту Широкину и на доњецком аеродрому.
Помоћник руског председника Јуриј Ушаков рекао је да су разговори Путина и Керија били дуги и отворени. Амерички државни секретар је пренео Путину поздрав од Обаме, а Путин је објаснио Керију став Русије о распоређивању мировњака у Украјини. Питање сусрета Путина и Обаме није се разматрало, додао је Ушаков. Он је такође навео да у разговору Путина и Керија није било речи о ширењу нормандијског формата.
Ушаков је, међутим, навео да данашњи разговори Путина и Керија нису резултирали неким значајним помаком, напоменувши да Путин жели да се односи између САД и Русије врате на нормалу, преноси Ројтерс.
Како је саопштило руско Министарство спољних послова, Лавров и Кери сагласили су се да нема алтернативе политичком решењу украјинске кризе.
„У том контексту, руска страна ставља акценат на потребу стриктног придржавања споразума из Минска од 12. фебруара, укључујући и стабилан, директан дијалог Кијева са Доњецком и Луганском“, наводи се у саопштењу.
Додаје се да су уставне реформе неопходан услов за постизање стабилног и праведног мира у Украјини. Руска страна је у преговорима истакла како је спремна да конструктивно сарађује са САД, како у билатералној тако и у међународној сфери, али само на „равноправној основи“ и без принуде.
У разговорима са америчким државним секретаром Сергеј Лавров је истакао како напори да се на Русију изврши притисак санкцијама воде „у ћорсокак“, објављено је на веб-сајту руског министарства иностраних послова.
Лавров је нагласио како Русија неће попустити под притисцима да напусти своје националне интересе.