„Независно од тога какве ће се одлуке даље доносити, Русија безусловно гарантује поуздану испоруку гаса Србији. То је наша братска, пријатељска земља, најважнији партнер, и економски и политички, у југоисточној Европи. Сад се воде преговори, консултације о томе како ће се то питање даље решавати. То питање је сада у фази разматрања. У сваком случају, Србији ће бити гарантовано обезбеђен руски гас“, рекла је Валентина Матвијенко на питање да ли је током њених разговора у Београду било речи о заинтересованости Србије за пројекат „Турски ток“.
Матвијенкова је подсетила да је Русија намеравала да изгради „Јужни ток“ да би осигурала испоруке руских енергената на европско тржиште, али да је под притиском политике Европска унија учинила све да тај пројекат не буде реализован.
Она је изразила захвалност Србији што је заузимала принципијелан став и усагласила сва питања реализације „Јужног тока“ на територији Србије, који би, како је истакла, био користан за Србију.
„Нажалост, под пристком ЕУ и препрека које су постављане морали смо одустанемо од Јужног тока и почели смо да разрађујемо паралелне варијанте. Као варијанта у договору са Турском донета је одлука о изграњи ’Турског тока‘“, навела је председница Савета Федерације.
Она је такође истакла да је током разговора у Београду било речи о читавом комплексу билатерланих односа, посебно економској сарадњи, за коју је рекла да је у успону.
„Захваљујући повољној политичкој клими коју су створила руководства наших земаља, нашем вековном пријатељству, истој вери, блискости наших култура, традиција, језика, данас нема ни најмање ситнице која би била мрља на нашим односима. То је добар темељ да би се активно развијала економска сарадња и бизнис се на то одазива“, нагласила је она и додала да је много руских компанија заинтересовано да ради на српском тржишту.
Такође је указала на активност „Руских железница“ које учествују у модернизацији српских пруга, за шта је Србија од Русије добила кредит од 800 милиона долара. Порастао је за 1,7 пута и извоз српских пољопривредних производа у Русију, а како је истакла, председник Николић јој је током разговора рекао да је Србија заинтересована за руске инвестиције у аграрни сектор Србије.
Валентина Матвијенко подсетила је да је НИС, у чији је развој и модернизацију „Гаспромњефт“ уложио више од две милијарде долара, сада једна од најмоћнијих компанија у Србији, један од највећих пореских обвезника и послодаваца, нагласивши да ће тај рад бити настављен како би НИС постао и регионални актер на енергетском тржишту.
Матвијенкова је подсетила и да су ове две земље заједно славиле 100 година Првог светског рата, као и да је прошле године заједнички обележено 70 година ослобођења Београда од фашиста, док је председник Србије присуствовао прослави поводом 70 година окончања Великог отаџбинског рата.
„Наши народи су се заједно борили против фашизма и заједно су достојно обележили тај велики датум“, рекла је руска сенаторка.