Економска ситуација у Србији у прошлој години била је изазовна, додатно отежана поплавама, што је гурнуло српску економију назад у рецесију са падом БДП од 1,8 одсто, наводи се у извештају Европске банке за обнову и развој о економским изгледима у региону.
Најважнији привредни сектори, укључујући производњу струје и рударство, били су у великој мери погођени поплавама, што је пресудно допринело паду БДП-а Србије у 2014. години.
Почетне мере фискалне штедње, обавезне у оквиру новог програма Србије са Међународним монетарним фондом, снизиле су домаћу тражњу и у 2015. години, али ће попуштање монетарне политике и ниска основица из 2014. године помоћи оживљавању раста БДП-а у овој години, оценили су аналитичари ЕБРД-а.
„Очекујемо скромни опоравак у 2015. години, са растом БДП-а од 0,3 одсто, а убрзање економског раста на нешто испод два одсто у наредној години, захваљујући успешној примени макроекономског програма, даљем попуштању монетарне политике и побољшањима услова пословања“, наводи ЕБРД.
Аналитичари ЕБРД очекују и убрзање реализације главних инфраструктурних пројеката у Србији.
ММФ је ове седмице поправио пројекцију економског раста Србије са минус 0,5 на нула, док из Владе Републике Србије очекују благи раст БДП-а у овој години и поред тога што је буџет направљен уз пројекцију пада БДП-а од 0,5 одсто у 2015. години.