„Наше даље ангажовање у Авганистану биће под грађанском управом. Мисија ће имати мањи утицај, али ће свакако имати и своју војну компоненту“, појаснио је Столтенберг.
Према Столтенберговим речима, Алијанса ће наставити да саветује и припрема авганистанске снаге, како би им помогла да што пре стекну самосталност. Очекује се да ће до краја јесени бити завршена разрада плана даљег присуства у Авганистану.
Локално становништво сумња да ће НАТО трупе напустити њихову земљу.
Без обзира на многобројна обећања западних држава да ће повући своју војску и завршити најдужи рат у којем учествују САД и НАТО, конфликт у Авганистану је настављен, а број цивилних жртава расте.
Акбар Урја, кабулски политиколог и некадашњи кандидат за председника Авганистана, каже у изјави Спутњику да западна Алијанса није испунила обећање према овој земљи.
„Према одредбама војног уговора између Авганистана и НАТО-а, наша држава је требало да буде ослобођена од терориста још пре пет година. Али, то се није догодило. Значи, НАТО није испунио своје обећање“.
Он појашњава како се у Авганистану свакодневно погоршава ситуација:
„На северу се воде борбе. У експлозијама гину цивили. Осим тога, НАТО тек сада објављује своје високе циљеве у вези са модернизацијом наше војске! А заправо нема никаквог напретка у припреми наших војних кадрова и ми не добијамо никакву војну технику“.
„Авганистан је за НАТО стражарска постаја и одскочна даска, одакле западне силе могу да пошаљу своју војску у друге државе региона. Па тако они планирају да једним скоком буду на јужним границама Русије или Кине и Индије. О миру у Авганистану, уз ово најављено продужавање НАТО мандата, бесмислено је говорити“, закључује овај политиколог.