Дрецун је рекао да је на седници, која је била затворена за јавност, размотрено стање безбедности на Косову и Метохији, а посебно безбедност српског народа након догађаја у Македонији, и да су јој присуствовали директор полиције Милорад Вељовић, Вељко Одаловић испред Министарства спољних послова, председник Координационог тела за општине Прешево, Бујановац и Медвеђа Зоран Станковић, као и представници БИА, ВБА и ВОА.
„Закључили смо да је стање безбедности на Косову и Метохији, када се имају у виду дешавања у Македонији, релативно стабилно, али напето, са индикаторима који упућују да може бити повећаног степена угрожавања српског народа на Косову и Метохији“, рекао је Дрецун новинарима у парламенту.
Нагласио је да нема сазнања да може доћи до преливања дестабилизације из Македоније на територију централне Србије, као и да није регистровано формирање наоружаних албанских група на југу Србије.
Како је рекао, око 700 Албанаца са подручја Куманова дошло је на подручје југа Србије после догађаја у том граду, али није било никаквих инцидената.
На седници је речено и да је процена да ће тензије у Македонији ескалирати, те да ће то додатно угрозити безбедност српског народа на Космету.
Дрецун је рекао и да је центар илегалних активности на Косову и Метохији, када је у питању регрутација, наоружање и гомилање терористичких група, град Гњилане и да то највише угрожава српски народ у Косовском поморављу.
„Најбезбеднији су Срби на северу, због њихове компактности и хомогености, али од Грачанице ка Косовском поморављу ризик је највећи“, рекао је Дрецун.
Војска Србије, МУП и све службе безбедности, како је напоменуо Дрецун, раде тимски, у изузетној су координацији, а то улива поверење да ће бити спречена било каква дестабилизација.
Дрецун је додао да је на Одбору уочена „једна несразмера у реакцијама на догађаје у Куманову од стране САД и ЕУ“, које ниједном нису употребиле термин тероризам, те да је став тог тела да је неопходно много оштрије реаговати на тај бруталан терористички акт.
Говорећи о формирању Заједнице српских општина, Дрецун је навео да Приштина покушава опструкцију реализације Бриселског споразума у делу формирања ЗСО.
„Не бих то повезивао са догађајима у Македонији. Ово видим као смишљену опструкцију, јер желе да по сваку цену укоче процес нормализације и да избегну формирање ЗСО онако како је она договорена“, казао је Дрецун, најављујући да ће се врло брзо на Одбору за Косово и Метохију расправљати о радној верзији Статута ЗСО.