Биолози и здравствени радници из 39 земаља саставили су две хиљаде докумената о дејствима нејонизујућег зрачења, саставног дела спектра електромагнетног поља, на здравље људи. Међународни апел упућен Еколошком програму Уједињених нација потписало је 190 научника.
Они тврде да уређаји попут мобилних телефона повећавају опасност од рака, генетских оштећења, промена у репродуктивном систему, као и смањења способности учења и памћења. У њихово име, др Мартин Бланк са Универзитета Колумбија снимио је и видео-поруку у којој, између осталог, каже:
„Доносим вам узнемирујуће вести о нашим омиљеним уређајима — мобилним телефонима, таблетима, вај-фај и другим уређајима. Они уништавају живе ћелије у нашем телу и превремено убијају многе од нас. Створили смо нешто што нам наноси штету и измиче контроли. Ми смо заиста део великог биолошког експеримента без наше сагласности. Да бисмо заштитили себе, нашу децу и еколошки систем, морамо смањити излагање зрачењу увођењем додатних заштитних прописа“, истиче др Бланк.
VIDEO: International Scientist Appeal on Electromagnetic Fields, Martin Blank, PhD Spokesperson from ElectromagneticHealth.Org on Vimeo.
Међутим, физичар из Центра за промоцију науке, Слободан Бубњевић, каже да ова иницијатива не делује као нешто што је посебно важно, јер је 190 научника само делић светске научне заједнице, која броји више милиона стручњака. Он подсећа да је посебна комисија Европске уније 2007. године донела закључак да телефони нису толико опасни, да се не би смели користити. Последња студија је ипак доказала да су људи који су оболели од канцера често употребљавали мобилни телефон, каже Бубњевић.
„Након те студије урађене 2011. године, Међународна унија за борбу против рака класификовала је опасност од мобилних телефона у групу 2Б. У првој групи су опасности које изазивају рак и којих се треба клонити, као што је претерано излагање сунцу. Смештање у другу групу значи да постоји извесна опасност од претераног коришћења мобилног телефона и да би само у том случају могла да има канцерогени ефекат. Реч је о јако дугом коришћењу мобилног телефона, без помагала, односно слушалица“, каже Бубњевић за Спутњик.
Он објашњава да је микроталасно зрачење мобилног телефона електромагнетно зрачење и да оно опада са квадратом растојања. Дакле, ако телефон држимо неколико десетина центиметара од себе, он је потпуно безопасан, зато што то зрачење не утиче на жива ткива.
Дакле, препорука науке је: не причајте предуго мобилним телефоном, а ако морате, користите слушалице. Такође, не носите телефон у џепу и не држите га испод јастука.
Ипак, научници окупљени око апела Уједињеним нацијама истичу да су комисије које утврђују стандарде безбедности глуве на њихова упозорења и да игноришу биолошке чињенице. Они су затражили да УН именује и финансира независну комисију која ће испитати разлоге за и против алтернитива садашњој пракси, које би значајно смањиле излагање људи радио-фреквенцијском зрачењу и зрачењу екстремно ниских фреквенција.