Војни бродови тих двеју земаља извели су маневре који се обично раде приликом противавионске одбране.
У вежбама у Средоземном мору учествује девет бродова – фрегате „Лин Јинг“ и „Веифанг“ кинеске морнарице, али и ракетни ховеркрафт (летеће пловило) „Самум“ Црноморске флоте, ракетни крузер „Москва“ и други.
Циљ ове вежбе је да земље продубе сарадњу, као и да повећају способност како би могле да реагују у случају поморских безбедносних претњи, рекао је портпарол кинеског Министарства одбране Генг Јаншенг и додао да вежбе нису усмерене ка трећим лицима и немају никакве везе са регионалном ситуацијом.
Јангшен је истакао да се кинески ратни бродови који ће учествовати у вежби тренутно налазе у Аденском заливу, у мисији против пиратерије.
Директор центра за друштвено-политичка истраживања Владимир Јевсејев сматра да је Запад мало изненађен овим вежбама у Средоземном мору.
„Они су навикли на руско-кинеске маневре на Далеком истоку, али нису очекивали да ће Русија и Кина изводити вежбе у Средоземном мору, за које им се чинило да су потпуно под њиховом контролом“, рекао је Јевсејев.
Према његовим речима, то је илузија, с обзиром да ће руска флота и даље бити присутна у Средоземном мору, користећи луке Републике Кипар, а не као што неки мисле луку Тартус у Сирији
Он је истакао и да је развој руско-кинеске сарадње у морнаричкој сфери једини одговор на политку САД и њихових савезника.
„Не мислим да Русија и Кина покушавају да се некоме супротставе, јер оне, просто, демонстрирају способност одбране сопствених интереса“, закључује аналитичар.
Русија и Кина су претходно одржале заједничке поморске вежбе на Пацифику, а вежба у Средоземном мору ће бити фокусирана на спасавања на мору, точење горива и пуцање.
Москва и Пекинг су интензивирали сарадњу у одбрани, упркос бројним критикама САД.