Подршка Русији расте зато што многи схватају опасност политике хибридног рата који против Москве води Вашинтгон, узвраћа директор Института за политичка истраживања Сергеј Марков.
Повратак радикалном национализму
По мишљењу коментатора „Форин аферса“, нова криза прети посебно Босни и Херцеговини, Македонији и Косову, пошто неки лидери региона играју на карту национализма, док све више обичних грађана постаје поново свесно своје етничке припадности, одриче се пута демократије и толерантности и враћа националистичком радикализму.
Америчко издање наводи три главна фактора који данас угрожавају Балкан: радикални исламизам подстакнут активностима Исламске државе, утицај Русије и етничко неповерење.
На Балкану расте број опортуниста које подржава Русија, а те снаге не желе демократију и просперитет, па ће Сједињене Америчке Државе са европским партнерима ускоро морати да одговоре на питање зашто балкански народи тако слабо прихватају западне вредности и зашто Запад поново губи Балкан, наводи се у коментару.
Марков, који је и члан Грађанске коморе Русије, утицајног тела које окупља представнике руских невладиних организација, примећује да на Балкану расте број оних који подржавају Русију не зато што Русију воле, већ зато што ове државе политику хибридног рата који против Русије води Вашингтон са блиским сарадницима сматрају веома опасном.
САД не разумеју ситуацију на Балкану
„Великом броју држава не допада се ни то што Вашингтон подржава антидемократску владу у Кијеву која користи тероростичке методе за борбу против политичких неистомишљеника. И не само на Балкану, већ и остале европске државе попут Италије, Мађарске, Шпаније, Аустрије у суштини не подржавају идеју хибридног рата Вашингтона против Путина, што је заправо једна безумна авантура, слична рату у Јужном Вијетнаму или рату у Ираку“, наводи Марков.
Он такође одбацује тврдњу да су они који подржавају Русију „опортунисти“ и оцењује да Американци не разумеју баш најбоље ситуацију на Балкану, где живе и православци који осећају дубоку, вековну везу са Русијом.
„Американци називају опортунистима и људе који из економских разлога желе да сарађују са Русијом“, напомиње Марков.
Упитан шта је разлог ширења радикалног исламизма на Балкану, руски стручњак каже да је то умногоме резултат погрешне политике држава ЕУ.
„Русија је помагала умереним исламским лидерима да победе радикале. Као друго, раст исламизма је и резултат политике САД, односно њихове подршке ’Ослободилачкој војсци Косова‘, која и јесте канал за илегалну трговину наркотицима, оружјем, људима и наравно за ширење радикалног исламизма“, закључује Марков.