„То је само један од примера колики утицај новац може имати на важне америчке званичнике“, каже професор Универзитет на Харварду и бивши саветник Беле куће за етику Ричард Пејнтер.
Кандидаткиња за председницу САД Хилари Клинтон је под будним оком јавности због велике количине новца која се слива у хуманитарну фондацију, која се налази у власништву њене породице. Према званичним подацима, укупан капитал фонадације, од њеног оснивања 2001. године, нарастао је на скоро две милијарде долара.
Стручњак је навео да „нема доказа“ да је фондација „учинила било шта незаконито“, указујући и на неке критичаре могуће будуће председнице Америке, који су повезани са сличним хуманитарним организацијама и фондацијама.
Према његовим речима, велики проблем америчке политике је тај што не постоји могућност да се провери колики је укупни износ страних донација америчким политичарима.
„Ми не знамо одакле тај новац стиже, па тако они (анонимни донатори) имају велики утицај на наш политички систем“, рекао је он.
Извршни директор групе за цивилно образовање „Повратимо нашу републику“ Џон Пуднер објашњава да је проблем код страних донација тај што су оне све чешће.
Он, такође, истиче да је велика мана политике САД та што се не зна колики утицај стране донације имају приликом америчких избора.
„Није предвиђено да било шта уђе, а оно што сада видимо је да је систем постављен тамо где је то могуће“, истиче он.
Судећи према последњим изјавама, Фондација Клинтонових ће наставити да прихвата стране донације и током предстојеће председничке кампање.