„За сада разматрамо две опције. Прва је продаја ’мистрала‘ трећој страни, али колико знам, тренутно нема потенцијалних купаца, а друго решење је да се ’мистрали‘ демонтирају, што ће нас још скупље коштати“ рекао је он у интервјуу за Спутњик, додајући да би треће, још увек незванично решење, могло бити да се они предају француској ратној морнарици.“
Према његовим речима, трећа опција је и најбоља, јер како каже, с обзиром да је њихова производња много коштала, они би требали да се наменски искористе.
Он сматра и да је Француска због ситуације са „мистралима“ изгубила углед пред будућим купцима.
„Ако сутра друге земље пожеле да потпишу са нама уговор за изградњу бродова у војном бродоградилишту у Сент-Назеру, три пута ће размислити о томе“, истакао је он.
Лебертон, који је и члан десничарске француске партије Национални фронт, рекао је да би Француска, као велика сила у производњи наоружања, када потписује уговоре са поузданим партнерима, као што је Русија, требало и да их испуни, а не да омета испоруку.
„Француска би требало да буде озбиљнија у том смислу зато што нема оправдања за прекид испорука“, рекао је он, додајући да се као разлог за прекид наводи ситуација у Украјини — сукоби на истоку земље, и припајање Крима Русији.
„Што се тиче Крима, сматрам да се становништво тог полуострва на демократски начин изјаснило за припајање Русији и о томе не треба више расправљати, док би, што се тиче сукоба на истоку Украјине, ЕУ требала да искористи свој статус и да помогне Русији и Украјини да нађу решење, а не да слепо прати наредбе Америке“, истакао је он.