Дебата је започета читањем изјаве високе представнице ЕУ за спољну политику Федерике Могерини, у којој се наводи дубоко жаљење због скорашњих оружаних сукоба и погинулих у Куманову који се не могу посматрати као етнички сукоби, већ као дело криминалних група.
Дебата о Македонији у ЕП одржава се дан после састанка македонског премијера Николе Груевског и лидера највеће опозиционе партије Зорана Заева у Стразбуру.
Током десеточасовног разговора македонских лидера са европским комесаром Јоханесом Ханом и тројицом европских посланика није постигнут напредак у приближавању ставова двеју страна.
Европски посланици су забринути због дубоке политичке кризе у којој се земља налази и позвали све политичке актере у Македонији да покажу политичку одговорност.
Као позитиван помак ка враћању поверења у политичке институције оцењене су оставке двоје македонских министара и шефа безбедносне службе. Могућност да грађани, како на страни власти, тако и опозиције, слободно изразе своје ставове оцењене су као позитивне.
Представник највеће политичке групе у Европском парламенту ЕПП Едвард Кукан позвао је ЕП да подржи Македонију на њеном путу ка Европској унији и додао да приступ ове земље Унији може бити најбоље решење растућих проблема у Македонији.
„После трагичних догађаја у Куманову видимо колико ситуација у Македонији може бити опасна. Потребно је спровести независну истрагу о овим догађајима, као и аферама које потресају македонски политички врх“, изјавио је Кукан.
„Нажалост, у току ове дебате морамо расправљати и о неким другим темама. Етничка борба у Куманову и гранични проблеми типични су за овај део Балкана, у питању је исламски шовинизам“, изјавио је Стални известилац Европског парламента за Македонију Иво Вајгл.
„Македонија је под великим утицајем Русије“, додао је он.
Аустријска посланица Улрике Луначек изјавила је како је шокирана убиствима у Куманову.
„Мора се спровести независна истрага о томе шта се тамо догодило. Морају се испитати оптужбе да је Никола Груевски, уз руску подршку, исценирао оружане сукобе“, изјавила је Луначекова.
Европосланици су позвали да се што пре одблокирају приступни преговори са Македонијом.
Током дебате, посланици су указивали на то да ова земља већ десет година стагнира у европским интеграцијама и да је нормално да се у тако дугачком процесу изгуби политичка равнотежа.