Немачка канцеларка Ангела Меркел упозорила је лидере ЕУ да не дају лажна обећања.
„Не смемо подстицати лажна очекивања која касније нећемо моћи да испунимо“, нагласила је Меркелова приликом обраћања посланицима у Берлину уочи одласка у Ригу на самит Источног партнерства.
Земље источног блока састале су се у Летонији на дводневном самиту, чија је главна тема чланство у ЕУ. Задатак лидера Европске уније је да приликом самита анализирају потенцијале за чланство Јерменије, Азербејџана, Белорусије, Грузије, Молдавије и Украјине, као и да оцене целокупан успех Источног партнерства.
Меркелова је уочи самита „запалила бину“ рекавши да заједнички пројекат ЕУ са бившим совјетским државама „Источно партнерство“ није инструмент проширења ЕУ.
И председник Европске комисије Жан-Клод Јункер се по доласку у Ригу огласио рекавши да чланство у ЕУ неће бити фокус овог самита.
„Они нису спремни, ми нисмо спремни“, рекао је Јункер.
Поред тога, у нацрту декларације самита такође је наведено да ће и либерализација визног режима Украјини такође бити одложена. То ће највероватније огорчити Кијев, имајући у виду да се Украјина свим снагама залаже за чланство у ЕУ, као и да је председник Петро Порошенко још прошле године обећао својим грађанима да ће од 1. јануара 2015. године сви имати право да путују без виза по земљама ЕУ.
Председник Европског савета Доналд Туск се по том питању огласио рекавши, између осталог, да „они имају право да маштају о Европи, али највероватније неће бити речи о могућем ступању у ЕУ у скорије време“.
„Интересантно је то што последњих неколико недеља примећујемо далеко блажи тон у обраћању САД према Русији”, рекао је британски новинар Нил Кларк.
„Украјинска влада с правом треба да буде забринута због тога. Управо зато реторика из Кијева постаје све ратоборнија”, оценио је Кларк.
Према речима британског новинара, ЕУ последњих дана заузима нешто другачији став према Украјини, имајући у виду да је то питање достигло свој врхунац. Он каже да је све више реалних људи у Европи који желе крај руским санкцијама, које се директно одражавају на економије највећих европских земаља као што су Немачка и Француска.