Посебан статус које су Сједињене Државе доделиле Савету за сарадњу у Заливу (ГЦЦ) наведеном у ФМС програму, резултат је опсежне сарадње САД-ГЦЦ на заједничкој изградњи противракетне одбране, изјавио је у четвртак за Спутњик званичник америчког Стејт департмента.
„Сједињене Државе и наши ГЦЦ партнери су имали дугогодишњу продуктивну сарадњу на балистичким ракетама за одбрану (БМД), а ми смо имали продуктивне разговоре о заједничкој БМД изградњи. Ово је разматрано у одлуци председника у децембру 2013. за третирање ГЦЦ државе као међународне организације за инострану војну продају.“
„Састанак, који је одржан у Кемп Дејвиду са ГЦЦ у присуству лидера из Бахреина, Кувајта, Омана, Катара, Саудијске Арабије и Уједињених Арапских Емирата, покрио је низ питања регионалне безбедносне сарадње, укључујући и БМД.“
Након састанка, Сједињене Државе су одлучиле да помогну спровођење студије о ГЦЦ балистичкој противракетној изградњи и да пруже техничку помоћ у развоју балистичког ракетног система раног упозоравања. Одлука америчког председника Барака Обаме из 2013. омогућава земљи „да испуни обавезу и направи Залив јачим, способнијим партнером у суочавању са многим изазовима наших заједничких интереса у региону“, закључио је званичник Стејт департмента.
Забринутост због иранског нуклеарног програма и напредак у балистичкој ракетној технологији приморао је земље ГЦЦ да разместе ракете типа „патриот" и размисле о куповини THAAD система из Сједињених Америчких Држава.