После прве године примене више од 80 мера за економски развој региона — раст директних страних инвестиција, зарада и трговинске размене у југоисточној Европи, запошљавање више од 300.000 високообразованих кадрова у региону до 2020. — резултати су више него скромни, оцењено је на годишњем састанку савета за регионалну сарадњу у Тирани.
Стопа економског раста у региону је тек нешто изнад нуле. Од почетка кризе која је погодила све земље региона, која је удвостручила спољни дуг сваке од њих, без посла је остало више од 800.000 људи.
„Највећи проблем је запошљавање. Дакле, ту највише шкрипи, управо због тога што су у овом тренутку тржиште рада и образовна политика доста неусклађени и због онога чега смо сви били свесни, а то је троструки озбиљни економски удар од 2008. до данас“, рекао је генерални секретар Савета Горан Свилановић.
За економско интегрисање и стабилизацију региона потребан је и дијалог политичкe елитe у региону. Зато се у Албанији велики значај придаје предстојећој посети премијера Србије Александра Вучића Тирани, где ће са албанским колегом Едијем Рамом и званичницима разговарати и о пројектима од регионалног значаја.
„Зато је и посета премијера Раме Београду била веома корисна. Сигуран сам да ће и посета Вучића бити значајна, пре свега за развој односа Србије и Албаније, али и за стабилност у читавом региону“, истиче шеф српске дипломатије Ивица Дачић.
„Пре свега, та посета је веома важна прекретница на билатералном нивоу, јер смо прошле године имали прву посету албанског премијера Србији после седам деценија, а сада српски премијер долази у Албанију. Као друго, посета српског премијера је важна и због демократске стабилности у региону“, каже албански министар спољних послова Дитмир Бушати.
Дачић је подржао избор Горана Свилановића за генералног секретара Регионалног савета за сарадњу у другом мандату.
„Током мандата актуелног генералног секретара, РСС је додатно добио на значају, како у нашем региону тако и у Бриселу, превасходно захваљујући његовом константном залагању за наставак европских интеграција Западног Балкана. У том периоду увећан је буџет РСС, а захваљујући раду Горана Свилановића и конструктивном постављању Републике Србије, усвојене су измене Статута РСС, што је довело до свеобухватног укључивања свих учесника из региона Западног Балкана у његов рад“, рекао је Дачић.
Шеф српске дипломатије оценио је и да је регион „остварио видљиве резултате на плану европских интеграција, али да се пред свима још налазе и бројни изазови“.
Ивица Дачић је рекао да је на путу ка остварењу свог главног спољнополитичког циља, чланства у Европској унији, Србија демонстрирала доследност, кроз остваривање амбициозне реформске агенде и кроз конструктиван приступ дијалогу са Приштином.
Дачић је оценио да је годину и по након отварања преговора о приступању, дошло време да се пређе на нову, захтевнију фазу у односу са ЕУ и отворе прва преговарачка поглавља.
Како је нагласио, састанци који су у претходном периоду одржани у Београду и Приштини, у формату „Западнобалканске шесторке“, допринели су даљем јачању стабилности региона.