Споразум о правосуђу који су у Бриселу потписали представници Београда и Приштине, а по коме се српски радници из правосуђа стављају под ингеренцију косовских Закона, спроводи се преко Еулекса, јер ни Београд ни Приштина нису законски регулисали овај „трансфер“, објашњавају саговорници Спутњика.
Према њиховим речима, на конкурс за судије мањина на Косову и Метохији, који је расписала Влада Косова, а који истиче данас, Вишем суду у Митровици пријавило се око 19 кандидата, и то углавном из централне Србије. Од 261 радника у правосуђу са Космета, колико их је укупно, још се не зна колико је њих аплицирало за овај конкурс.
Конкурс обухвата места за 48 судија и 15 тужилаца српске и других националности на Косову и Метохији. Бриселским договором одређено је да Срби и припадници других невећинских националности добију два места у Врховном суду Косова. Једно место у Апелационом суду у Приштини, а у Одељењу овог суда у Косовској Митровици пет судија.
Основни суд у Митровици тражи двадесет четворо судија. Основни суд у Приштини седморо, у Призрену једног, у Гњилану шесторо, а у Урошевцу двоје судија.
Конкурс важи искључиво за српске судије и тужиоце који раде у правосудним институцијама Владе Србије на Косову.
„Ако се не попуни овај број, ми морамо да објавимо оглас за заинтересоване који нису у систему, али морају да испуњавају и оне друге услове. Ти други услови су предвиђени законима о судовима“, изјавио је председник Судског савета Косова Енвер Пеци.
Иста правила важе и за укључивање тужилаца у косовски систем. Тужилачки савет је расписао конкурс за 15 тужилаца чији рок истиче данас.
Пријава је могућа и последњег дана конкурса. Представници Срба у косовској Влади охрабрују све судије и тужиоце из српског правосуђа на Косову да се пријаве.
Потпредседник косовске Владе Бранимир Стојановић изјавио је да је веома важно да се људи пријаве на конкурс како би заузели места која им припадају.
„Да нам се не би десило оно што данас имамо на југу, да нас има на нивоу статистичке грешке, да апсолутно не одлучујемо када се тиче нашег права и не можемо да утичемо да ли ћемо имати приступа правичном суђењу или не“, рекао је Стојановић.
Судски савет Косова је одлучио да данас распише конкурс и за административно особље српске националности. У свим судовима на Косову има укупно 146 места, од којих 94 на северу Косова.
У Судском савету очекују да, ако не буде непредвиђених проблема, читав процес буде окончан у октобру ове године.
Директор Канцеларије за КиМ Марко Ђурић очекује да се пријаве кандидати за све позиције.
„Судије и тужиоци треба да делују одговорно и да очекујемо да данас буде предат списак судија и тужилаца у складу са споразумом“, рекао је он и додао да очекује да ће они од 1. септембра заузети своје позиције.
Саговорници Спутњика из правосдуне струке са Косова сматрају да се све одвија у нерегулативној атмосфери, посебно што у апликацији коју су добили од Еулекса експлицитно наглашава да овом апликацијом „Еулекс, Судски савет Косова, као и Тужилачки савет Косова“, добијају право на све информације о особи која је аплицирала, укључујући и проверу електронске поште.
„Еулекс је овде укључен као ’линк‘ како би се спровео споразум о правосуђу. Тачно је да треба што више Срба да се пријави, али, с друге стране, с обзиром на то да им овом апликацијом апсолутно дајемо право да ’копају‘ по свим сферама нашег живота и живота наших ближњих, мало је и незгодно, посебно што се тиче дела у ком се тражи да наведемо своје учешће у војсци, као и период“, каже један од наших саговорника.
Он додаје да је друга опасност та што апликација преко Еулекса остаје на снази и када Приштина формално буде ускладила своје законе са споразумом о правосуђу из Брисела, где се засад не зна да ли ће се, како косовски закони прописују, тражити и држављанство Косова.
Осим овога, упитник Еулекса, осим података о члановима породице, личним примањима, бонусима, имовинској карти, дуговима наградама и притужбама, тражи податке и о томе да ли је кандидат био у војсци и којој, али и да ли је служио у заштитном корпусу.
Апликацију Еулекса можете видети овде.