Путин је на заседању Комисије за питања војно-техничке сарадње подсетио да Русија заузима друго место на списку лидера испоруке оружја, са 27 одсто удела на тржишту, истакавши да је портфолио наруџби руског оружја стабилан, али и додајући да се мора ићи напред.
„Русија заузима друго место на списку светских лидера у испоруци оружја и војне технике и то је свакако озбиљно достигнуће на тако сложеном тржишту које се динамично развија. Према подацима међународних институција, прво место заузимају Сједињене Америчке Државе, са 31 одсто удела на тржишту, а Русија је друга са 27 одсто, док сви остали видно заостају“, навео је руски председник.
Он је прецизирао да је прошле године извоз руске робе за војне намене премашио суму од 15,5 милијарди долара, као и да је последње три године на том нивоу.
Шеф руске државе је истакао да су осетан ефекат дале мере оптимизације правног система војно-техничке сарадње и да је у протеклих годину дана битно поједностављена процедура доношења одлука у тој сфери, а руским произвођачима и надлежним институцијама постало је лакше да контактирају са страним партнерима.
„У 2014. години потписани су нови уговори вредни 14 милијарди долара. Данас је портфолио извозних наруџби стабилан и премашује 50 милијарди долара. Ипак, неоспорно треба ићи напред, постављати више циљеве, стварати нову генерацију оружја и војне технике и припремати достојну смену стручњака високе класе и јачати позиције Русије на глобалним тржиштима“, истакао је Путин.
Русија ће, према његовим речима, развијати војно-техничке везе са свим савезницима и стратешким партнерима, освајаће нова тржишта и доследно развијати програме замене увоза у области војно-индустријског комплекса.
Како је додао, што се тиче замене увоза све треба да се ради на потпуно новој, савременој и перспективној технолошкој бази.
„Наше конкурентне предности су успешно вишегодишње коришћење домаћег наоружања у свим климатским зонама. Искуство његове примене стекло је више од једне генерације војних стручњака у многим регионима света — у Азији, Африци, Латинској Америци“, истакао је Путин и додао да су руским партнерима добро познате јаке стране руског оружја, „пре свега поузданост и висока ефикасност“.
„Наравно, развијаћемо војно-техничку сарадњу, и не само с нашим традиционалним купцима. Планирамо да ширимо регионалну географију сарадње“, напоменуо је шеф руске државе.
Према његовим речима, како би се то догодило неопходно је организовати спољнотрговинску активност субјеката војно-техничке сарадње тако да одговара савременим захтевима међународног тржишта наоружања и омогући да се оперативно реагује на промене у конјунктури.
„Осим тога, треба посветити већу пажњу питањима заједничке производње — попут, рецимо, оног што радимо с нашим индијским партнерима, наставити изградњу широке мреже сервисних центара за сервисирање производа након продаје и, најзад, активно користити потенцијал међувладиних комисија и радних група, у којима су заступљени представници институција одговорних за развој војно-техничке сарадње“, објаснио је Путин.
Кад је реч о Украјини, руски председник је указао да је прекид сарадње са Русијом многе украјинске војне компаније довела на ивицу банкротства и приморала их да отпуштају квалификоване раднике.