Када би сутра били одржани избори, према истраживањима „Ипсос стратеџик маркетинга“, они грађани Србије који би изашли на бирачка места дали би 50 одсто подршке владајућој СНС, док би њен коалициони партнер из Владе Србије, СПС, освојио 8 одсто гласова.
Изненађујуће треће место заузела би Српска радикална странка са 7 одсто подршке, док би изнад цензуса остали још Двери (6,6 одсто) и ДС (6,1 одсто).
Овакви подаци доводе до закључка да су странкама са десним усмерењем (СРС и Двери) у расте подршка.
Највећи скок у рејтингу забележили су радикали који се хвале да имају константан прилив нових чланова, али су свесни и да би за евентуални прелазак цензуса био заслужан и повратак лидера Војислава Шешеља.
„Сада људи јасније признају да је пузање ка ЕУ итекако болно за свакога у Србији. Полако, али сигурно постаје прихватљив наш програм, никако ЕУ, никако НАТО“, каже за Б92 Зоран Красић из СРС.
Грађани су се заситили истих лица која гледају деценијама уназад. То би могао да буде разлог и за скок Двери, бар тако они тврде.
„Ми смо нова снага, смена политичких генерација. Ми доносимо економски патриотизам, стране банке иду у други, а домаћа предузећа у први план“, рекао је Бошко Обрадовић из Двери.
Странке десног центра јачају последњих година и у Европи. Аналитичари јачање деснице повезују и са страхом од новог хладног рата, али и лоших економских трендова.