Допис Трибунала о мом повратку у Хаг правни је преседан, изјавио је за Спутњик лидер СРС Војислав Шешељ.
У питању је чист формализам који суштински не значи ништа, јер се може и не мора тумачити као налог, оцењује Шешељ и наглашава да је задовољан јер је истовремено победио Хашки трибунал и у Србији постигао доста резултата.
Најпрецизније је рећи да допис који је достављен Министарству правде има форму одлуке којом се налаже Влади да ме у Хаг испоручи до 26. маја, или до датума када се то најбрже може спровести, објашњава за Спутњик Војислав Шешељ.
„Допис се истовремено може тумачити и као налог за хапшење, а може се и упутити и примедба да допис нема форму налога“, каже Шешељ.
Он понавља да се његов став према повратку у Хаг није променио, да се неће добровољно предати, али да неће ни бежати.
„Пружићу пасиван отпор“, прецизира Шешељ.
„Кад дођу да ме хапсе и воде, ја ћу једноставно да седнем и да их натерам да ме носе“, истиче Шешељ.
На питање да ли је испунио своју мисију и постигао и обелоданио све што је планирао по повратку у Србију, Шешељ каже:
„Победио сам Хашки трибунал, а у Србији сам већ постигао доста резултата. Нисам за ових шест месеци остварио баш све што сам желео, али Српска радикална странка је стала на ноге, опоравила се, нагло јача свуда у Србији и према истраживању јавног мњења већ има више од 20 одсто упоришта у бирачком телу“, тврди Шешељ.
На основу српског Закона о сарадњи са Хашким трибуналом хапшење и изручење грађана Србије могуће је само уколико постоји међународна потерница за оптужеником, што у случају Шешељ не постоји. За покретање поступка екстрадиције потребно је време, а процедуру би додатно могло да успори и Шешељево лоше здравствено стање, као и чињеница да је однедавно започео терапију у Србији, коју би извесно одбио да настави у Хашком трибуналу.
У Министарство правде Србије јуче је стигао допис из Хашког трибунала о повратку лидера Српске радикалне странке и хашког оптуженика Војислава Шешеља у ту установу.
„Одлука Хашког трибунала о враћању Војислава Шешеља у притворску јединицу тог суда, нема форму налога за хапшење“, изјавио је Саша Обрадовић који у име Србије води поступак о враћању Шешеља у Схевенинген.
Он је прецизирао да Србија нема по чему да поступа и да ниједан грађанин не може да буде ухапшен без таквог налога. Према Обрадовићевим речима, Влада Србије је практично увучена у процедуру у којој њен став није уважен.
„Очекују се потези који имају и политичке последице и ситуација нимало није пријатна за Владу Србије, која је у одлучивању Трибунала у овом случају доведена у ситуацију да њен став најпре није уважен у процедури у којој је морао да се уважи“, каже Обрадовић.
Премијер Србије Александар Вучић рекао је раније да ће по добијању захтева Жалбеног већа Хашког трибунала за повратак Шешеља у притворску јединицу, Влада поступити по закону Србије и у складу са међународним јавним правом.