Председник Владе сматра да ће то бити сигуран стабилизатор за регион и охрабрење за проевропске снаге у свим суседним земљама.
„Историја је показала да на Балкану никада није било саморегулаторних механизама за превенцију конфликата. Зато и данас заостајемо за развијеном Европом. Евроатлантске интеграције су по нама друго име за стабилност Балкана“, казао је Ђукановић у интервјуу за италијанску „Стампу“, истичући да верује да ће и Србија на крају кренути тим путем.
Одговарајући на питање на који начин жели да сачува равнотежу између Европе и Русије, имајући у виду и тензије у Украјини, те на опаску да су односи Црне Горе са Русијом ипак интензивни, премијер је подсетио да је Русија земља која је имала важну улогу у процесу обнове црногорске државности што, како је додао, не заборављају.
„Као једна од кључних светских земаља, Русија нормално има своје интересе. Али и мале земље као што је Црна Гора имају своје. Ми смо одабрали као стратешке правце државне политике чланство у НАТО и ЕУ. Не против било кога, већ за себе. Односи Русије и Запада никада нису били једноставни, па нису ни данас“, каже Ђукановић.
Премијер подсећа и да је Црна Гора била најмања и једна од најнеразвијенијих југословенских република и оцењује да је данас, тек девет година од како је међународно призната држава, водећа економија на Западном Балкану.
Када се данас каже Црна Гора, истиче Ђукановић, асоцијација је „успешна европска прича на Балкану, сидро стабилности региона“…
„Међуетнички склад је учвршћен у нашој земљи… Код нас сложно живе и Црногорци и Срби, Албанци, Бошњаци, Хрвати… То је европска легитимација данашње Црне Горе. Мислим да није нескромно рећи да би наши суседи могли да се угледају на нас“, поручује он и додаје да жели да верује да регион иде тим путем, без обзира на отворена питања која прете да зауставе или врате уназад „балкански европски воз“.
Ђукановић, преносе медији у Црној Гори, истиче и да држава „држи добар темпо“ у преговарачком процесу са Европском унијом и напомиње да нови приступ у политици проширења ЕУ почиње управо с Црном Гором.
„Ми смо прва земља која је отпочела преговоре с поглављима везаним за владавину права — 23 и 24. За досадашње нове чланице то су била поглавља која се последња отварају. За нас је важнији сам процес од крајњег циља. Фокусирани смо на реформе. Наставићемо у том ритму“, обећава Ђукановић и истиче да је сада концентрисан на обавезе које су пред земљом у процесу приступања Алијанси и Унији и да је, уколико у томе успеју, далеко мање важно ко је на врху политичке пирамиде у земљи.