Комисије у којој су већину чинили представници одабраних медијских удружења расподелили су новац грађана Србије сопственим удружењима, тако да се нико не љути и да сви буду намирени, саопштили су Синдикат новинара Србије (СИНОС) и Професионално удружење новинара Србије (ПРОУНС).
Поред очигледног сукоба интереса и одобравања новца за пројекте које су поднеле њихове асоцијације и удружења, одабрани медијски стручњаци нису пропустили да намире и медијске фирме које су у власништву породице Гашић, па су тако фирме „АДД Продакшн“ и „Зона плус“, које су у власништву сина и супруге министра одбране Братислава Гашића, на конкурсу добиле 768.000, односно 900.000 динара.
Ускраћен за државни новац, наравно, није остао ни чувени фонд Б92. За серију о филантропији, фонд чији је оснивач Веран Матић, медијски експерт који је одлучивао о пројектима и један од најближих сарадника државног секретара за информисање у Министарству културе Саше Мирковића, добио је нешто мање од 4 милиона динара.
Сада је потпуно јасно зашто је Министарство културе и информисања законом и подзаконским актима онемогућило да у комисијама за доделу пројеката партиципирају представници Синдиката новинара Србије и Професионалног удружења новинара Србије, организација које су све време упозоравале на негативне последице лоших законских решења.
Овом приликом објављујемо податке у које су СИНОС и ПРОУНС имали увид.
— Износи за пројекте које су одобриле конкурсне комисије у којима су већину чинили представници новинарских удружења и асоцијација које су и добитници буџетског новца:
1. Удружење новинара Србије УНС 2.678.140
2. Независно друштво новинара Војводине НДНВ 2.210.000
3. Независно удружење новинара Србије 1.200.000
4. Асоцијација медија 1.939.704
5. АНЕМ 1.999.130
6. Агенција Фонет (власник је и председник УО Асоцијације медија) 2.165.000
7. Агенција Бета 2.538.000
8. Савет за штампу (председница УО је истовремено и председница УНС-а) 1.911.220
9. Локал прес 916.000 (председник УО Локал преса Дејан Миладиновић управља фирмама породице Гашић, а истовремено је и заменик председнице УО Савета за штампу)
Медијски закони и систем пројектног финансирања заправо су легализовали корупцију. Расподела буџетског новца по новим правилима показна је вежба дељења главног колача. Новац локалних самоуправа, после гашења локалних медија, по истом кључу, ортачки и братски биће расподељен медијским кућама које су чланице удружења и асоцијација које већински одлучују о расподели новца грађана Србије.