Он је, гостујући на РТС-у рекао да је Србија правна држава и да има Закон који регулише сарадњу са Трибуналом.
„Тај закон ће бити поштован. И сва права господина Шешеља као окривљеног, укључујући и његово право да опонира, биће узета у обзир. Београд, односно Република Србија има своје законе, јасно прописане законске процедуре, органи Србије ће те законе поштовати“, рекао је Селаковић.
Он је навео да је добијена одлука из Хашког трибунала, која ће бити прослеђена надлежним органима, а могућност хапшења, како је рекао, која у закону постоји, јесте један од начина да се неко ко је оптужен нађе у Хагу, али и да је то последња ствар, преноси Танјуг.
„Да бисте некога ухапсили, потребно је да се утврди да ли су испуњене правне претпоставке, а то не ради Влада, ни Министарство правде, већ то у Србији раде правосудни органи по важећим прописима Републике Србије“, рекао је Селаковић.
Према његовим речима, не постоји ниједан случај у нашем праву где искључиво управни, извршни, или административни органи власти одлучују о изручењу, односно предаји неког лица Међународном трибуналу, или кривичном суду или другој држави.
Како је рекао, тек последњу реч има министар надлежан за правосуђе, али само онда када испуњеност законских претпоставки утврде правосудни органи.
„У одлуци у којој претресно веће пушта Војислава Шешеља на слободу ’из хуманитарних разлога‘, и ту се свакако мисли на цео корпус људских права окривљеног у току трајања поступка и то је речено да је један од основних разлога његовог пуштања била, ја бих рекао правнички, ненормална дужине притвора, и нагласио бих да је то пуштање малтене у потпуности било безусловно“, рекао је министар правде.
Он је додао да је једина обавеза Србије била да му не изда пасош.
„Оно што желим да кажем јасно и недвосмислено је да је Србија правна држава. Прошло је време када су људи као вреће са поштом трпани и слани у Хаг без поштовања било какве законске регулативе. Србија је правна држава и има Закон који регулише сарадњу са Трибуналом и тај закон ће бити поштован. И сва права господина Шешеља као окривљеног, укључујући и његово право да опонира, биће узета у обзир“, рекао је Селаковић.
Жалбено веће Хашког трибунала, које тражи од српске владе да ухапси и изручи Војислава Шешеља, у допису Министарству правде Србије наводи да Шешељево здравствено стање не може да спречи његов повратак у Схевенинген.
Шешељево здравствено стање „не би уопште морало бити нарушено повратком у Хаг“, наводи се у допису српском министарству, а тим документом се тражи да Влада Србије без одлагања ухапси и испоручи Шешеља Хагу, 26. маја или чим буде изводљиво после тог датума.
Жалбено веће такође тражи да Влада Србије у службеној пратњи 26. маја 2015, или чим буде изводљиво после тог датума, Шешеља пребаци из Србије и преда холандским службеним лицима на аеродрому у Холандији, као и да преузме трошкове његовог превоза.