Косовски министар спољних послова Хашим Тачи рекао је јуче на седници Савета безбедности УН о Косову да ће Приштина ускоро покренути тужбу против Србије за геноцид и затражити одштету, за шта је већ припремљена одговарајућа документација.
Професор Варади појашњава да је за евентуалну тужбу, коју најављује Тачи, прва препрека надлежност, будући да конвенција о геноциду јасно прописује како такве ствари могу бити покренуте.
„Такође, остаје питање суштине након спорова са Хрватском и Босном, где је утврђено да Србија није починила геноцид. Заиста је једва и теоријски могућа да се то утврди другачије када је реч о Косову“, прецизира Варади за Спутњик.
Тачијев политички гест
Према Варадију, кључна ствар је питање да ли је Косово члан статута Међународног суда правде. Није, каже он, јер чланство у Међународном суду правде зависи од чланства у Уједињеним нацијама.
„Те формалне препреке су већ такве да би из процесних разлога тужба била одбијена. Тако да би покретање такве тужбе суштински био политички гест. И не сматрам да би то био мудар политички гест“, прецизира Варади.
И адвокат Тома Фила тврди да је косовска тужба немогућа, јер оно није чланица УН.
„Тачијева прича је за унутрашњу употребу. И да се ублажи, да не кажем омаловажи, захтев Србије за увођењем специјалног суда за ратне злочине ОВК. Они немају активну легитимацију да туже било кога“, истиче Фила за Спутњик.
Србија би могла тужити Албанију?
„Друго, Албанија се сигурно чува од тога јер је за време суђења ‘косовској групи' (Шаиновић, Павковић, Милутиновић и остали) неспорно доказано да је Албанија активно учествовала у рату на страни Косова. Значи, са њихове територије артиљеријска оруђа су пуцала на нас. Тамо су имали базе, тамо су, коначно, водили заробљене Србе и убијали их. Значи, све је то било на територији Албаније. Пре је опасност да ми тужимо за нешто Албанију, али не можемо за геноцид“, закључује Фила.