Милер је истакао да је потенцијал конгреса, чија је мисија јачање економске сарадње Истока и Запада, из године у годину све већи и да ова организација већ има довољно искуства да отвори врата и компанијама из Азије.
„Конгрес је променио име из европски у међународни. То је нова страница наше организације“, нагласио је Милер и додао да ће тема заседања ове године бити енергетски сектор у Европи, његова будућа структура и место на светском тржишту.
Министар енергетике Србије Александар Антић истакао је да је ово значајан догађај за Србију која је у времену економских изазова, економију, раст и развој ставила у први план.
„Одржавање оваквог скупа и присуство еминентних представника бизниса Истока и Запада је још један подстицај да наставимо у правцу реформи које спроводимо“, рекао је Антић и додао да је Влада Србије у протеклих годину дана развој привреде и економије ставила у врх приоритета.
„Спровели смо озбиљне и корените промене у нашем економском и финансијском сагледавању садашњости и будућности“, истакао је Антић и нагласио да је циљ мера финансијске консолидације стварање државе која ће мање трошити, али и која ће створити амбијент који ће погодовати привредним активностима, учинити од наше државе место где ће компаније и пословни људи и са Истока и са Запада бити добродошли и наћи партнере у нашој привреди за будуће инвестиције и развој.
„Србија је широм отворила врата инвеститорима и пре свега упућује позив свима који су заинтересовани да са нама раде на великим пројектима. Успели смо да упослимо Железару, сада покушавамо да вратимо на велика врата и хемијски комплекс, завршавамо реструктуризацију предузећа и верујем да ће и овај скуп бити прилика за контакт људи из света бизниса са нашим представницима и да ће бити у функцији стварања мостова између ваших компанија и српске привреде“, закључио је Антић.
Говорећи о енергетици, министар Антић је истакао да је то велики простор за сарадњу Србије и са Истоком и са Западом, као и да наша земља посвећује велику пажњу енергетској безбедности.
„Желимо да будемо потпуно независни кад је у питању електрична енергија, а сигурни и безбедни када је у питању снабдевање нафтом и гасом. Србија жели да обезбеди своју сигурност кроз диверсификацију и рута и, једним делом, извора снабдевања“, истакао је Антић.
Директор „Србијагаса“ Душан Бајатовић је у кратком обраћању рекао да је Европа због недовољне инфраструктуре, посебно у снабдевању гасом, пред великим проблемом.
„Надам се да ће владе земаља ЕУ размишљати о томе и да пред нама неће бити административних забрана заснованих на идеологији или на неповерењу Русије и Европске Уније“, нагласио је Бајатовић и изразио уверење да ће тај проблем бити убрзо решен.