У прошлости, Кина је покушала да утиче на друге земље углавном кроз економска средства, користећи трговинске и пословне механизме. Међутим, сада Пекинг отворено показује да не одобрава било каква страна мешања у Азијско-пацифичком региону, кинеском дворишту.
Према писању листа, током последње посете Џона Керија Пекингу, Кина је Америци ставила до знања да је Тихи океан довољно велики да служи интересима обеју великих сила. Кина је понудила САД да успоставе партнерство и међусобно разумевање у Пацифику.
Међутим, Пекинг схвата да не може бити несмотрен и стајати усамљено насупрот САД. Зато је Кина на кормилу са идејом мултиполарног света, у коме постоји неколико регионалних лидера. Држећи се ове стратегије и стварањем савезника у различитим деловима света, Кина планира да ослаби САД.
Раније данас је објављено да је Кина упозорила САД да се држе подаље од провокативних акција у Јужном кинеском мору. Током протеклих неколико недеља тензије око спорних територијалних претензија у Јужном кинеском мору су у порасту.
У прошлости је Пекинг више пута био против да се Вашингтон укључи у територијални спор у Азијско-пацифичком региону, тврдећи да САД нису део проблема.