Пентагон је у четвртак признао да је најмање 18 лабораторија, владиних, универзитетских и комерцијалних, добило живе узорке антракса из једне војне лабораторије у Јути, где је 2014. требало да буду озрачени и на тај начин инактивисани.
Део тих узорака дистрибуиран је у различите истраживачке лабораторије у девет америчких држава, као и у америчку ваздухопловну базу Осан у Јужној Кореји.
Званичници су, међутим, у петак саопштили да је истрагом откривена још једна група узорака живог бацила антракса, који је требало да буду инактивисани 2008.
Осим Аустралије, засад није тачно познато где су ти узроци завршили, навели су званичници.
„И даље покушавамо да утврдимо где су узорци послати“, рекао је један неименовани амерички званичник.
Министарка спољних послова Аустралије Џули Бишоп поздравила је истрагу америчких власти.
„Ми учествујемо у истрази и драго ми је да је она у току“, рекла је Бишопова.
Војни и здравствени званичници покренули су истрагу прошле седмице пошто су у једној комерцијалној лабораторији у Мериленду откривени живи узорци антракса, допремљени из војне лабораторије близу Солт Лејк Ситија.
Званичници су истакли да нема опасности по јавно здравље, као ни случајева где се сумња на заразу.
Четири радника у лабораторијама у Тексасу, Делаверу и Висконсину стављена су под терапију антибиотицима из предострожности, саопштио је амерички Центар за контролу болести (ЦДЦ).
Поред тога, превентивну терапију прима 22 припадника војног и цивилног особља у ваздухопловној бази Осан у Јужној Кореји, навео је Пентагон.
Антракс је један од агенаса који могу да се користе за биотероризам, јер од њега може да оболи и умре велики број људи уколико се искористи као оружје.
Споре антракса послате су у септембру 2001. поштом на неколико локација у САД, када су оболеле 22 особе, а њих петоро је умрло.