Европске дипломате су добиле увид у листу у четвртак и на њој се налазе бивши и садашњи посланици ЕП и министри који су отворено критиковали руског председника Владимира Путина и рат у Украјини.
Зелени су рекли да је та листа „тежак ударац за односе ЕУ и Русије, иако не представља никакво изненађење“, наводи АФП.
„На црној листи се налазе европски политичари који се баве промовисањем људских права, демократије и јачања грађанског друштва у Русији и који су подржали Украјину. Владимир Путин очигледно тумачи сваку искрену критику његове ауторитарне политике као претњу његовој власти“, навеле су у заједничком саопштењу председница Зелене посланичке групе Ребека Хармс и посланица у ЕП Хајди Хаутала.
Оне су потврдиле да се њихова имена налазе на тој листи и тражиле су да се у Европском парламенту одржи расправа о „последицама“ такве листе.
„Било би погрешно да ЕУ одговори сличном црном листом, али постојеће санкције одређеним појединцима су врло основане. Посланици ЕП морају утврдити да ли је и на који начин могућ дијалог са руским парламентом у оваквим условима“, додале су оне.
Представник ЕУ у Москви је у четвртак од руског Министарства иностраних послова добио копију листе која није објављена.
„Листа са именима 89 грађана ЕУ послата нам је у четвртак. Министарство спољних послова нам је дало листу и рекло да није за објављивање“, изјавио је портпарол делегације ЕУ Серен Либоријус.
У међувремену је руски посланик који је једини противник Кремља у руском парламенту Дмитриј Гудков, изјавио да руски министар спољних послова Сергеј Лавров треба да објасни зашто је европским посланицима забрањен улазак у Русију и да потврди њихова имена, преноси АП.
Његов захтев је наишао на оштру реакцију портпаролке Министарства иностраних послова Руске Федерације Марије Захарове.
„Да ли је био толико активан када су земље ЕУ правиле своје црне листе? И да ли је писао тако критична, или можда објективна, писма лидерима чланица ЕУ са захтевом да престану да праве листе против руских грађана? Можда и јесте али, нажалост, из неког разлога нико не зна за то“, рекла је Захарова за радио „Говорит Москва“.
Она није прецизирала да ли ће списак бити објављен.
Више од половине политичара на листи су држављани Пољске, Шведске и трију балтичких земаља које су некада биле у саставу Совјетског Савеза. На њој се налазе и политичари из Белгије, Велике Британије, Бугарске, Чешке Републике, Данске, Финске, Француске, Грчке, Холандије, Румуније и Шпаније.