Трговина Русије са земљама Европске уније, смањена је, међутим, за скоро десет одсто, наводи овај магазин, и додаје да се америчка привреда противи санкцијама, те да су месецима представници великих америчких фирми интервенисали у Белој кући — прво дискретно, а онда отвореније.
Званичници америчке Привредне коморе кажу да „руску интервенцију“ у Украјини ни у ком случају не прихватају, али и да се унилатералне санкције према Русији одбијају, преноси немачки магазин став америчке Коморе.
„За неке фирме реч је о суштинским пословима“, рекао је Џон Енглер, председник бизнис округлог стола једне конзервативне лобистичке групе најмоћнијих шефова фирми.
Према „Шпиглу“, руским санкцијама су погођени светски познати концерни, као што су „Ексон Мобил“, „AT&T“, „Џенерал Електрик“ и „Боинг“.
„Ми не желимо, ипак, да људе, коју купују америчке прозводе, кажњавамо санкцијама“, рекао је један топ-менаџер британском недељнику „Економист“, преноси „Шпигл“ који пише да упркос свему, многе америчке фирме и даље послују у Русији.
Компанија „Бел“ из Тексаса за производњу хеликоптера потписала је, на пример, уговор са руским концерном „JSC Ural Works of Civil Aviation“ (UWCA) који у Јекатеринбургу жели да производи „Бел-Хеликоптер“.
„Ми се веома радујемо прилици да у Русији изградимо једно јако присуство“, рекао је вицепредседник компаније „Бел“ Патрик Моли.
Проблем је у томе, наводи немачки магазин, што UWCA припада државној фирми „Ростек“ Сергеја Чемесова, за кога се каже да је близак са руским председником Владимиром Путином.
Шеф Асоцијације европског бизниса у Москви Франк Шауф је за „Шпиг“ рекао да су Американци прво извршили велики притисак на Европу да уведе оштре санкције, а да су они своју трговину са Русијом прошле године повећали.